2019 Yılının İlk 50 Kitabı

2019 benim için kitap okuma konusunda son derece verimli geçiyor. 2019 yılında şimdiye değin ellinin üstünde kitap okudum ve bu yazıda okuduğum ilk 50 kitabı, bunlarla ilgili görüşlerimi blogumun takipçileri ile de paylaşmak istedim.

Kitap Okuma Kararı

Aslında kitap okuma kararını 2018 yılının sonbaharında aldım diyebilirim. Oldum olası hızlı kitap okurdum ancak bu benim için bir alışkanlık değildi. 2018 yılının yazından başlayarak, Youtube üzerinde Celal Şengör ve İlber Ortaylı’nın birlikte yaptıkları televizyon programlarını izlemeye başlamıştım. Oradan yola çıkarak farklı insanlar keşfettim. Bu kişilerin ne kadar bilgili olduğunu görünce hayata bakışım değişmeye başladı.

Bilginin ne kadar önemli olduğunu, fenomenin değil olgunun peşinde koşmam gerektiğini farkettim.

İlk başlarda tabii bir miktar zorlandım. Nasıl kitap okuyacağımı bilmiyordum, ne kadar vakit ayıracağımı, kitap okuma ortamını nasıl sağlayacağımı bilmiyordum. Daha sonra rahat ettiğim yöntemleri, ortamları buldukça rahatladım. Hatta bununla ilgili bir yazı da yazdım. Kitap nasıl okunur yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

2019 Yılında Okuduğum İlk 50 Kitap

Kimisini belki heyecanlandırmayacak bir sayı 50 ama benim için önemli o yüzden bu yazıyı yazıyorum.

Pozitif Psikoloji: Alan Carr’ın yazdığı bu kitap pozitif psikoloji ile iligili bir araştırma derlemesi aslında. Kitap’ta milattan önce melankoli hali olarak tanımlanmış depresyon ile ilgili bir kısım yok ancak pozitif psikolojinin insan üzerindeki etkileri ile ilgili araştırma sonuçlarının bir derlemesi.

Büyük Mühendisler: belki mesleğim bu olduğu için çok ilgimi çekti, hemen almıştım. Mühendislik tarihine meraklı biriysen bu kitap tam senlik.

Sınırsız Güç: Tony Robbins Amerikadaki en önemli NLP (en azından kendini tanımladığı şekilde öyle, benim bakış açımdan değil) uzmanlarından biri. Bu kitapta daha başarılı olmak için gerekli taktikleri veriyor. Kişisel görüşüm okunmasa da olur.

Elon Musk: biyografi.

Aptalı Tanımak: Celal Şengör’ün köşe yazılarından bir derleme, bence muazzam bir kitaptı.

Tek Adam C-I: Atatürk’ün çocukluğundan, 19 Mayıs’a kadar uzanan süreci anatan çok önemli bir kaynak.

Amatör Psikanalizi: Bir nevi Freud’a giriş. Freud’un us teoremini kavramak için güzel bir kaynak.

Savaş Sanatı: Aşırı abartılan bir kitap. Neyse ki ucuzdu.

Psikolojiyi Anlamak: Psikoloji ile ilgili ufkumu ve bilgimi genişleten bir kitap. Hiçbir şey anlamadıysam, anlamlandırma biçimlerini keşfetmek bile benim açımdan epey fark yarattı.

Dinle Küçük Adam: Wilhelm Reich’ın çok popüler kitabı. Wilhelm Reich üzerine biraz daha okuma yapmadan derinlemesine yorum yapamam.

Elektra: Yunan tragedyası. Aynı zamanda psikiatride Elektra Kompleksi olarak anılan psikoseksüel gelişimle ilgili bir kompleksi ifade eder.

Metastaz: Fetö’nün devlet içerisinde nasıl yayıldığını, neler yaşandığını anlatan bir kitap. Kitap yakın dönemi olaylar bazında mercek altına alıyor.

Alışkanlıkların Gücü: Charles Duhigg’in çok başarılı kitabı. Ben de çok beğendim, hatta öğrendiklerimi okuma alışkanlığımı pekiştirmek için kullandım.

Bilişsel Davranışçı Koçluk: Beğenmedim.

Hasan Ali Yücel ve Türk Aydınlanması: Hasan Ali Yücel ile ilgili, Türk Aydınlanması ile ilgili ve o eğitim reformunun altında yatan etik kavramlarla ilgili bilgimi arttırmış bir kitap. Tavsiye derim. Bu konuda Mehmet Başaran ve Alev Coşkun’un kitapları da şuan listemde bekliyor.

Tek Adam C-II: Tek Adam’ın 2. cildi, Kurtuluş Savaşı dönemini anlatıyor.

Yaşamak: Çok ünlü bir kitap diye, çok güzel bir cumartesi günü okumuştum da içim kararmıştı. Güzel kitap ama insanı karamsarlığa sürüklüyor. Komünizm ile değişen Çin’i de gözler önüne seriyor.

Belgelerle Lozan: Lozan ile ilgili akademik denebilecek bir çalışma. Tarihi vesikalara dayanarak konferanslar süresince yaşananları anlatıyor.

Haz Prensibinin Ötesinde: Freud’un Haz Prensibini hemen herkes duymuştur, o prensip ile ilgili ve dışında kalabilecek alanlarla ilgili Freud’un çalışmaları.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır: İlber Ortaylı’nın söylediği şeyler benim için zaten her zaman çok önemlidir. Ancak Ortadoğu’da yitip giden hayatları bu röportajlar serisinde çok daha net farkettim. Bu topraklarında yetiştirdiği en büyük bilim adamlarından birine ait bu tavsiyeleri okumanızı salık veririm.

NLP Tekniği ve Zihin: Beğenmedim.

Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni: Okuduğum ilk Engels kitabı. Dönemimdeki tarihi ve antropolojik bilgiler ışığında önemli bir kaynak olabilir. Ancak bu çağda yaptığı yorumları beğenmek pek mümkün değil.

Bakirelik Tabusu: Freud’un Bakirelik konusunu eski çağlardan günümüze kadar ele aldığı notları.

Her Şey Seninle Başlar: Türkiye’de çok satan bir yazar olduğu için bir kaç kitabını almıştım bu kişinin. Sadece yazımını görmek için, yoksa içerik güzel değildi.

Toplum Sözleşmesi: Okuyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün neden bu kadar etkilendiğini anladım. Özellikle son kitapta toplumların ideal dini kısmını okuyunca başarılmaya çalışılan şeyi daha iyi anlıyor insan.

İçimizdeki Şeytan: İlk Sabahattin Ali kitabım. Lisana bu kadar hakim, bu kadar güzel bir anlatım olacağını beklemiyordum, beklentimin çok üstünde çıktı.

Küçük Başlayın Büyük Düşünün: Steve Jobs sözleri kitabı. Hediye geldiği için okudum.

Değirmen: Sabahattin Ali’nin bazı öykülerinin derlemesi.

Performans İçin Koçluk: Koç – yönetici kavramını anlatan kitap. Yöneticilerin nasıl şekil değiştirdiğini, ekiplerin nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili güzel bir kitaptı.

Depresyon – Klinik Uygulamada Bilişsel Davranışçı Terapi: Bilişsel Davranışçı yöntem ile ilgili bilgimi arttırmak için almıştım ancak bilgimi arttırmakla kalmadı, gözlem yeteneğimi de arttırdı.

İnsan Neyle Yaşar: İlk Tolstoy (hatta sanırım ilk Rus’um) kitabım, gerçekten bunca insanın bir bildiği varmış.

MindFuck Koçluk: Adı çok şatafatlı olsa da, aslında bir kendi kendine koçluk kitabı.

Limitsizsiniz: Türkiye’de çok satan bir yazar olduğu için bir kaç kitabını almıştım bu kişinin. Sadece yazımını görmek için, yoksa içerik güzel değildi.

Zenginliğin Kuralları: Medyatik kitaplar merakıma yenik düştüm. Bazı finansal yöntemlerin ülkemizde karşılığı yok.

Harry Potter C-I: Harry Potter serisini okumaya 25 yaşımda başladım evet. Keşke daha erken okusaymışım dediğim bir seri. Kitaplar akıyor, güzel de bir roman fakat roman kadar çevirisi de harika.

Koçluk Teknikleri: Bir takım koçluk tekniklerinin derlenmesi.

Harry Potter C-II: Harry Potter Cilt 2.

Meşgul İnsanlar İçin Meditasyon: OSHO’yu Wild Wild Country belgeselinden sonra merak ederek 3 kitabını aldım. Belki ilerde uzun yorumlarım ancak çelişkili ifadelerle dolu ve bu kadar neyinin övüldüğünü anlamadım.

Harry Potter C-III: Harray Potter Cilt 3.

Harry Potter C-IV: Harry Potter Cilt 4.

Sosyal Medya Sanatı: Sosyal medyanın işleyişini oldum olası anlamamışımdır. Guy Kawasaki’nin bu kitabı sayesinde bir miktar öğrenmiş oldum.

Ölü Canlar:Hepimiz Gogol’un paltosunun cebinden çıktık.” Sözü ne kadar da doğrudur! Keşke Gogol istediği gibi bitirebilseydi bu kitabı. Özellikle kitabın ikinci yarısından sonra dipnotlar başlıyor –bu kısımdaki notlar okunmuyor ya da –burada notlar bitiyor şeklinde. Modern Psikiatriye yetişemediği için mahrum kaldık bundan.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde: Bu kitap da 1930’larda çok önemli olabilir. Ancak kitabın yayımlanmsının ardından yapılan araştırmalar kitabın büyük ölçüde yalan ve zırva olduğunu gösteriyor. Tabii 1930’lu yıllarda ulus bilinci kazandırmak ve bir toplumu ayağa kaldırmak kolay bir iş değil. Gazi Paşa’nın Türkçe’ye çevirtmesi de bu nedenle çok anlamlı.

Daha Hızlı Daha Akıllı Daha Başarılı: Charles Duhigg’in ikinci kitabı. İlk kitabı kadarr anlamlı değil ancak Duhigg iyi bir yazar. Bence okumaya değer.

Kendini Bulmak: OSHO’yu Wild Wild Country belgeselinden sonra merak ederek 3 kitabını aldım. Belki ilerde uzun yorumlarım ancak çelişkili ifadelerle dolu ve bu kadar neyinin övüldüğünü anlamadım.

İvan İlyiç’in Ölümü: 50. kitap olarak yine bir Tolstoy seçtim. Hastalığı, ölümü ve hırsları insanın yüzüne çarpan muazzam bir eser.

Tavsiyelerim

Elli kitabın büyük bir bölümünü severek okudum ancak bir kısmı benin için daha önemli. Roman tavsiyesi vermeyi sevmem, çok kişisel bir zevk olduğuna inanırım.

Diğer konularda ise Tek Adam serisini ve Psikoloji Anlamak kitabını öneririm. Eğer psikoloji alanına karşı bir ilginiz de varsa, Depresyon – Klinik Uygulamalarda Bilişsel Davranışçı terapi kitabı ile de devam edebilirsiniz.

Umarım güzel bir yazı olmuştur. Sorularınızı aşağıya yorum olarak bırakırsanız, elimden geldiği kadar kısa sürede dönmeye çalışırım.

Sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.