Başarı Nedir?

21. yüzyılda herkesin ağzında başarı kelimesi dolaşıyor. Herkes başarılı olmak istiyor ama kaç kişi başarı nedir sorusuna cevap verebilir? Bu makaleyi buna ayırmak istedim, gelin başarının ne olduğunu, herkesin başarılı olup olamayacağını konuşalım.

Başarının Tanımı

Başarı nedir sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle başarının tanımı üzerine konuşmak gerekiyor.

Basitçe: Başarı konulan hedeflere ulaşabilmektir. Başarı ölçekleri tamamen hedefler ile ilgilidir. Başkasının bizlere koyduğu hedefler değil, başkaları tarafından kararlaştırılmış mesafeler ve menziller değil, kendi karar verdiğimiz hedefler. Ulaşmak için bedel ödemeyi göze aldığımız ve kendi karar verdiğimiz hedefler, başarı için ölçektir.

“Başarılı bir insan” lafzı ile kastedilen şey de budur. Kendi koyduğu hedeflere ulaşabilen, bunları kendisine uygun olacak şekilde güncelleyebilen, kendi rotasını çizebilen ve kendisini bu şekilde yönlendirebilen insandır.

Hedef Nedir?

Hedefe eskiler nişan derler, Gözümüze kestirdiğimiz, varmak istediğimiz yer anlamına gelir.

Hedefler kendi hayatlarımızı götürmek, taşımak istediğimiz yerlerdir. Örneğin gelecek yıl nerede yaşamak istediğimiz, nasıl yaşamak istediğimiz, nasıl bir işe sahip olmak istediğimiz, ne kadar para kazanmak istediğimiz, kısacası, hayatımızın kendi seçtiğimiz bir döneminde yaşamak istediğimiz şeylerle ilgili detaylı bir ifadedir hedef.

Örneğin gelecek yıl, Eskişehir’i mi ziyaret etmek istiyorsunuz, bunu ne zaman yapacaksınız, hangi vasıta ile gideceksiniz, ne kadar kalacaksınız, nereleri gezeceksiniz bunları ifade etmek aslında bu isteğinizi bir hedefe dönüştürmektir. Daha sonra hedeflediğiniz bir şeyi gerçekleştirmek ise başarıdır.

Başarılı Olmak için Hedefler Nasıl Konur?

Başarılı Olmak İçin Hedefler Nasıl Konur?

Aslında bu bölümün başlığını doğru hedefler nasıl konur şeklinde yazacaktım ancak daha sonra maşlığın kendi anlamını aşacağı, insanlara “mutlak doğru bir hedef” mesajı vereceği gerekçesiyle bunu hedefler nasıl konur ile değiştirdim.

Yukarıda değindiğimiz gibi, hedefler başarının çok önemli bir parçası. Hedefleri doğru koymak, başarılı olmak için en büyük adım.

Eğer yazının başına dönecek ve tekrar başarı nedir? diye soracak olursanız, ben de size derim ki, başarı sağlıklı hedefler koymaktır. Başarının en önemli parçası, en büyük parçası doğru hedefler koymaktır.

Hedef koymak üzerine ayrı bir yazı yazmak takvimimde var, o nedenle bu makalede hedef koymak üzerinde çok durmayacağım. Ana hatlarıyla doğru bir hedefi:

Ulaşmak istediğiniz nokta A noktası olsun. A noktasında olacağınız zamanın ve A noktasının detaylı bir tarifi.

Yiğit Özdemir

olarak tanımlayabiliriz.

Herkes Başarılı Olabilir Mi?

Başarı nedir? Sorusuna bir cevap aradık. Gelin başarı konusuna farklı bir yandan bakalım.

Herkes Başarılı Olabilir Mi?

Cevabımız basit: Evet, herkes başarılı olabilir. Hatta toplumdaki başarı geometrik oranla artar. Bir toplumda az sayıda insan başarılı ise, az sayıda insan başarılı olmaya devam edecektir. Bir toplumda başarılı insan sayısı arttıkça geometrik olarak artan sayıda insan daha başarılı olacaktır.

Bunun grafiğini s eğrisi olarak düşünebilirsiniz.

Çünkü başarının klavuzu, hepimiz için ortak ve çok açıktır. Başarı, koyduğumuz hedefleri yakalamaktır, buradaki incelik, sağlıklı hedeflerdir. Toplumda ne kadar çok insan doğru hedefler koymaya başlarsa, diğer insanlar da bundan etkilenecek, başarılı insan sayısı artacak.

Toplumdaki Farklı Kişilerin Hedefleri

Bir toplumda her kesimden, her türlü farklı dünya görüşünde insanlar var. Bunların tamamının hayattan beklentisinin aynı olması mümkün değil.

Kimimiz zincir bir pilav lokantası açmak isteceğiz, kimimiz NASA’da çalışmayı, kimimiz iyi bir okulda psikoloji okumayı. Toplumun her bir bireyinin hedefleri farkı olacak, ancak bireysel olarak ne kadar çok sayıda insan başarılı olabilirse, bir ülke de topyekün o kadar başarılı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *