Başarısızlık Korkusu Nedir?

Kimse başarısız olmayı sevmez, ancak bazıları var ki başarısızlık duygusu bir yana başarısızlığı düşündüklerinde bile elleri terliyor. Başarısızlık korkusu kişilerin kendilerinin başarılı olma şanslarını bilinçsiz bir şekilde sabote etmesine neden oluyor.

Başarısız olduğumuzda bazı hoş olmayan duygular ortaya çıkar, örneğin: öfke, mutsuzluk, pişmanlık gibi. Ancak yine başarısızlıktan sonra ortaya çıkan bu duygular, çoğumuzda başarısızlık korkusu duygusunu tetiklemez.

Başarısızlık korkusu, genelde utanç duyma korkusudur. Başarısızlık korkusu olan insanlar kendilerini başarısızlıktan kaçmak için motive ederler. Başarısızlık onlarda öfke, mutsuzluk, pişmanlık gibi duygular ortaya çıkarır, ancak bunun daha ötesinde derin bir utanç yaşadıklarını düşünürler.

Utanç psikolojik açıdan zehirli bir duygudur. Örneğin normalde, yaptıklarımızdan dolayı üzgün olabiliriz ya da yeterince bedel ödemediğimizi düşünüp pişman olabiliriz, bunlar bizim davranışlarımızla ilgili duygulardır. Utanç kim olduğumuzla ilgili bir duygudur. Utanç kimliğimizi, egomuzu, öz güvenimizi etkiler.

Utancın zarar veren doğası gereği bilinçli ya da bilinçsiz olarak başarısızlıktan kaçış davranışları olur. Örneğin bir iş mülakatına gitmeden önce şirket tarihine göz atmak yerine, mülakat için aslında ihtiyacın olmayan bir kıyafet almak bunun bir örneğidir. Bize şu bahaneyi verir “hazırlanmak için yeterli vaktim yoktu“.

Başarısızlık Korkusunun 10 İşareti

Başarısızlık Korkusunun 10 İşareti

Bu kısımda ele alacağım maddeler, resmi bir tanıya işaret etmez. Ancak yine de kendi kendinize bakıp bir takım işaretler bulabileceğiniz ve size yardımcı olabilecek şeyler olabilir. Bu işaretleri okuduktan sonra bu konuyu biraz daha derin öğrenmeye çabalamak ya da bir profesyonel koç ile görüşmek isteyebilirsiniz.

  1. Başarısızlık, diğer insanların hakkında ne düşüneceği ile ilgili endişelenmene sebep oluyor.
  2. Başarısızlık, gelecek ile ilgili hayallerine zarar veriyor.
  3. Başarısız olduğunda insanların seninle eskiden olduğu gibi ilgilenmeyeceğini düşünüyorsun.
  4. Başarısız olduğunda, zekan ve kapasiten ile ilgili endişeler yaşıyorsun.
  5. Başarısız olduğunda düşüncelerine değer verdiğiniz insanların sana karşı ne düşüneceği ile ilgili endişelerin var.
  6. Etrafındaki kişilere “başarmayı ummuyorum” diyerek beklentiyi düşürmeye çalışıyorsun.
  7. Başarısız olduğunda, “neyi daha farklı yapsaydım başarılı olurdum?” sorusunu cevaplamakta güçlük çekiyorsun.
  8. Hazırlıkların bitmesine az bir zaman kala baş ağrısı, karın ağrısı gibi fiziksel belirtiler gösteriyorsun.
  9. Bir işin bitmesine az bir zaman kala, aslında çok önemli olmayan başka işlerle onu bölüyorsun.
  10. İşleri bitirecek zaman kalmayana kadar erteliyorsun.

Başarısızlık Korkusu Durumunda Ne Yapılmalı

Kişiler açısından başarısızlık korkusu ile ilgili en büyük problem onu keşfetmektir, başarısızlık korkusu bilinç düzeyinin dışında olur, bu nedenle biliçli olarak keşfedilmesi zor olabilir. Örneğin bayram tebriği için hazırlamakta olduğun kartları söz verdiğin için haftasonuna kadar göndermek zorundaymış gibi düşünürsün. Halbuki o hafta final sınavların da vardır.

Böyle bir başarısızlık korkusu durumunda kendi kendinize yapabileceğiniz iki basit yöntem vardır.

1. Korkunu Sahiplen

Başarısızlık yüzünden kendinizi korkmuş ya da utanmış hissettiğinizde bu duygunun size ait olduğunu kabul edin ve bu hisleri tartışabileceğiniz güvenilir kişiler bulun. Bu duyguları sesli olarak ifade etmek bunları bilinç dışı bölümden kurtartıp seni sabote etmesini engelleyebilir. Güvendiğin diğer insanların seninle empati kurması da değerlilik hissini arttırır ve hayal kırıklığı hissini olabildiği kadar düşürür.

2. Kontrol Edebileceğin Taraflara Odaklan

Bir görevi yaparken bu görevin hangi kısımlarında kontrol sahibi olduğunu bulmaya çalış. Hangi konuların senin müdahalene açık hangi konularun tamamen senin dışında olduğunu bulmak için beyin fırtınası yap. Örneğin “Bu işi yapacak kişileri tanımadığım için başarısız oldum/olabilirim” diyorsan Facebook ya da benzer bir sosyal medyada sana yardımcı olacak insanları bulmalısın.

Sonuç Olarak

Başarısızlık korkusu bilinç düzeyinin dışında gelişen bir korku. Eğer kendi kendinize bunu çözemezseniz bir profesyonel koç ile çalışmanızda fayda olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *