Başarıyı Hissedebilmek ve Sahip Olmak

Bazı insanların hayat hikayelerini okuduğunuzda onların başarmak için yaratılmış kişiler olduğunu hissettiğiniz olmuştur. Bu kişiler gerçekten doğanın onlara bahşettiği muhteşem yetenek ve şanslarla mı doğdular, yoksa onları diğer insanlardan ayıran başka türlü bir şey mi vardı?

Becerikli Durum

Kendinizi enerjinizin doruğunda, her işi başarmaya muktedir ve mutlu hissettiğiniz bir anı hatırlayın. O an size ne iş verirlerse versinler, hedefiniz ne olursa olsun, planınız ne olursa olsun başaracaksınız gibi geliyordu değil mi?

İşler ne kadar uzarsa uzasın, ne kadar sarpa sararsa sarsın, sanki sizi yolunuzdan hiçbir şey ayıramazmış gibi hissettiğiniz mutlaka olmuştur.

İşte bu halimize becerikli durum deniyor.

Becerikli durumda olmak pek çoğumuzun algılarımızı daha açık bir şekilde kullanmamıza yardımcı oluyor. Becerikli durumdayken, diğer durumlarımıza göre çok daha etkin çalışıp daha iyi başarılar elde edebiliyoruz.

Ancak bu becerikli durumdan bir şekilde çıkıyoruz. Bilerek ya da bilmeyerek, birçok şeyi yapmaya muktedirken bundan kendi isteğimizle, bile isteye vazgeçiyoruz. Aslında yapılması çok zor olan bir şeyi yapıyoruz.

Becerikli Durumu Terketmek

Becerikli duruma nasıl geçileceğine değinmeden önce, bu durumun nasıl terkedileceğini anlatmak istiyorum. Aslında becerikli durumu terk ederken ne kadar zor bir şey yaptığımıza birlikte bakalım.

Becerikli durumdayken, kaslarda bir gerginlik olur, çoğunluklar duruş dik ve kafa karşıya bakar, soluk alış verişler derin ve sabit bir tempoda ilerler. Bu durumdan çıkabilmek için yapmamız gereken ilk şey omuzlarımızı düşürmektir. Bunun ardından daha kısa nefesler almak, başımızı öne eğmek bu durumdan çıkmamıza yardımcı olur.

Fiziksel durumumuzdaki değişimin ardından bunu zihinsel bir takım değişimlerle de süslemek gerekir. “Başaramayacağım” korkusu, insanlar ne düşünecek korkusunu da eklersek, becerikli durumdan tam anlamıyla çıkmış oluruz.

Yukarıdaki durumdayken, hangimiz geleceğimiz için planlar yapabilir ve buları uygulayabiliriz ki?

Yapamayacağımızı düşündüğümüz her seferinde haklıyız. Yapabileceğimizi düşündüğümüz her sefer de haklıyız. Zira bu kararı veren, eylemi planlayan ve eylemleri gerçekleştirenler bizleriz. Daha yola çıkmadan, zorlu bir virajı düşünmek size yardımcı olmayacaktır.

Becerikli Duruma Geçmek

Becerikli duruma geçmek için daha önce kendinizi bu şekilde hissettiğiniz bir ana geri gitmelisiniz. Omuzlarınızı kaldırın, dik bir pozisyona geçin. Daha önce kendinizi becerikli durumda hissettiğiniz bir an bulun.

Bu anda hissettiklerinize odaklanın, etraftaki seslere, o an gördüğünüz şeylere, düşüncelerinize. İçinizden geçenleri hatırlamaya çalışın ve fiziksel duruşunuzu koruyun.

Gözlerinizi açtığınızda, o an hissetiklerinizi tekrar hissetmeye çalışın. Böylece becerikli duruma geçebilirsiniz.

Eğer alıştırmayı bıraktığınızda hemen beceriksiz duruma dönüyorsanız alıştırmayı bir süre daha tekrar etmeye ihtiyacınız var demektir, belki de seçtiğiniz anı yeterince becerikli bir durum değildir?

Her iki durumda da alıştırmayı tekrar etmeye devam edin. Zira becerikli durumda her defasında daha uzun süre kalabileceksiniz.

Becerikli Durumu Korumak

Benim kendimde ve etrafımdakilerde gördüğüm şey becerikli durumu bozan çoğunlukla olaylar olmuyor. Genellikler bizler bunu hiçbir olaya gerek kalmadan kendi kendimize başarabiliyoruz.

İnsanların çok büyük korkuları var, ülkemizde bunlardan en büyüğü başarısızlık korkusu, diğeri de alem ne der korkusu. Nispeten yaygın görülen diğer korkulardan biri engelleri aşamama korkusu bir diğeri ise rahatsızlık korkusu.

Bunlarla nasıl başa çıkabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Başarısızlık tamamen bakış açısı ile ilgili bir durum. Benim bildiğim kadarıyla, yeterince başarısız olup, onları tecrübelere ve bilgiye dönüştürmeden başarılı olmanın bir yolu yok.

Ayrıca, insanlar zaten şuan sizin hakkında pek çok şey söylüyor. Onların düşüncelerini değiştirmenin de pek çok yolu var elbet ancak bu yollardan bir tanesinde bile onların istediği hayatı yaşamanız gerekmiyor! (Bu konuyla ilgili bir makale yazacağım)

Kendi planlarını yapmayanlar, başkalarının planlarında oyuncu olurlar.

Tökezlemekten ve rahatsız olmaktan keyif almamız gerekiyor. Eğer planlarımız, rahat ederek, yorulmadan bir noktaya gelmeyi içeriyorsa, muhtemelen o planı yırtıp atmalıyız!

Rahatlığı içeren bir gelecek planı öngörüsü düşük bir gelecek planıdır. Engelleri ön görememiştir ve başarsızlığa mahkumdur.

Eğer kafamızdaki bu korkuları farklı biçimlerde düşünebilirsek, becerikli durumda daha uzun kalmayı da başarabiliriz.

Hatalarımız ve başarısızlıklarımız bizim için öğretilerdir, bu hayatta gördüğünüz hiçbir başarılı insan, başarsızlığı tadıp, ondan ders almadan başarılı olmadı. Kimse bir ders kitabını sadece bir kez okuyarak sınavından yüksek notlar almadı.

Başarısızlık, başarıya giden yolu keşfetmektir.

Sizlerden ufak bir ricam var, başarısız olacağınızı, bir işi beceremeyeceğinizi düşündüğünüzde (ama sınav sırasında değil, çalışırken 🙂 ) becerikli duruma geçme alıştırmasını tekrarlayın.

Başarmak için önce başarmayı hissetmek gerekir!

Leave a Reply

Your email address will not be published.