Günlük Plan Nasıl Yapılır?

Her sabah yataktan kalktığımızda yeni bir gün başlıyor. Her başlayan yeni gün bizlere farklı sorumluluklar getiriyor. Her sabah, o gün yapılması gerekenler ile ilgili farklı bir listeye sahip oluyoruz. Bazen bunların bir kısmını unutuyoruz, bazen yapmak istemiyoruz, bazen “artık çok geç” diyerek bunları erteliyoruz.

Daha önce plan yapmak ile ilgili daha genel bir yazı yazmıştım. Plan nasıl yapılır yazıma, linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bugün, günlük planların nasıl yapılacağı ile ilgili daha detaylı bir yazı hazırlamak istiyorum.

Günlük Plan Nedir?

Adı üstünde, işlerin bir günlük olarak planlanmasıdır. Günlük programın hazırlama yöntemlerine çeşitlerine geçmeden önce asıl ele alınması gereken konu, günkük planların neden başarısız olduğunu irdelemek.

Günlük Planlar Neden Başarısız Olur?

Her yılın 1 Ocak günü büyük planlarla başlar, günlük planlar yapılır “işten dönünce spor salonuna gideceğim”, “her gün 100 sayfa kitap okuyacağım”, “her pazar evi temizleyeceğim” gibi planlar. Ancak bu planlar, tabii olarak, başarısız olurlar.

Bu planların başarısızlık nedeni insanların iki üç yıl içerisinde ulaşabilecekleri başarıları küçümsemesi ve bir iki aylık planlarında kendilerine çok yüklenmesidir.

Büyük başarıların hiçbiri bir günde ortaya çıkmaz, büyük başarılar, uzun süreli istikrarlı çalışmaların birer neticesidir. Bunların ortaya çıkmaları çoğunlukla uzun sürer. Ancak modern insan yapısı gereği acelecidir, sonuçlara hızlı bir şekilde, kendi yapısını kandırarak ulaşabileceğini zanneder.

Hayal ettiği sonuçlara çabuk ulaşmak isteyenler, 1 Ocak planlarını her daim abartırlar. Yapamayacakları kadar yük alıp, hiç değilse bunların bir kısmında başarıya ulaşabilecekken, neredeyse çoğunda başarısız olmayı başarırlar.

Çok Plan, Hiç Plandır

Ortada 100 kiloluk bir halter olduğunu düşünün. Hiç spor yapmamış, kendini bunu hazırlamamış biri, sizce bunu kaldırabilir mi? Bu büyüklükte bir ağırlığı kaldırmak yalnızca bunun için hazırlanmış, antrenman yapmış kimselerin yapabileceği bir iştir.

Hazırlanmadan, gerekli altyapıya sahip olmadan çok sayıda plan yapmak da bu 100 kiloluk halteri kaldırmayı denemeye benzer. Başarısız olacağınız aşikardır.

Aşırı plan yapmanın bir sakıncası bunların size ağır gelecek olmasıdır ancak bir diğer sakıncası ise çok fazla işi yapmaya odaklandığınızda bu sizin üzerinizde bir stres yaratacaktır. Stres altındayken bazı insanlar kaçmaya, işleri ertelemeye veya görmezden gelmeye eğilimlidirler.

Bu nedenle çok sayıda günlük plan yapmak, günlük plan yapmanın en yanlış biçimidir. Öncelikle kaldırabileceğiniz yükü tartmanız gerekir. Ne kadar yük kaldırabileceğinizi birkaç deneme yaparak öğrenebilirsiniz. Örneğin spora başlamak için, “haftada bir kere istediğim gün yapacağım” şeklinde bir plan ile başlayabilirsiniz. Bu sayede bu yükü haftanın bir günü bile olsa kaldırıp kaldıramayacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Kaldırabileceğiniz yükü öğrendikten sonra bunu yavaş yavaş arttırarak, günlük yükünüzü sizi bir miktar zorlayan ama stres altına sokmayan bir seviyede tutmalısınız. Dönüp geçmişe bakın, sizin gelişmenize neden olan her olay, sizi sıkıntıya sokan ve zorlayan olaylardır.

Daha fazla yürüyebilmek istiyorsanız her gün bir adım daha fazla atmalısınız.

Tavşan ile Kaplumbağa

Tavşan ile kaplumbağa hikayesini pek çok insan bilir ancak bu hikaye sanılanın aksine tembelliğe yapılan bir yergi değildir. Bu hikaye az ya da çok, düzenli çalışmaya yapılan bir övgüdür.

Hikayede kaplumbağa ve tavşan bir koşu yarışına girerler. Yarış başlayınca, kaplumbağa yavaş adımlarla ilerlemeye başlar, kaplumbağanın ne kadar yavaş ilerlediğini gören tavşan rakibini küçümser ve biraz uyuduktan sonra koşup kaplumbağayı geçmeye karar verir. Uyandığında, kaplumbağa çoktan bitirme çizgisine varmıştır, tavşan ne kadar hızlı koştuysa da ona yetişemez ve yarışı kaplumbağa kazanır.

Kaplumbağa yürüyüşlere uygun bir hayvan olduğu için kazanmamıştır ya da tavşan tembelliği yüzünden kaybetmemiştir. Kaplumbağa kazanmıştır çünkü tavşan başlamayı erteleyerek sırtına kaldıramayacağı bir yük eklemiştir. Kaplumbağa ise onun tam tersine kaldırabileceği kadar yük alarak, istikrarlı bir şekilde bitiş çizgisine ilerlemiştir.

Başarılı Günlük Planlar Nasıl Yapılır?

Bir şirket için iyi strateji vardır, kötü strateji vardır. Bir insanın planları da bu şekildedir, bir insan için iyi olan planlardan fazla kötü olanlar vardır.

Bir planın başarı düzeyini iki farklı açıdan değerlendiririz:

  1. Uygulanabilirlik
  2. Hedef ile Paralellik

1) Uygulanabilir Bir Plan

Hepimiz farklı hayatlar yaşıyoruz, hepimiz farklı yerlerden, farklı tecrübelerden geliyoruz. Bu nedenle birimiz için kolaylıkla yapılabilecek bir eylem, bir diğerimiz için büyük bir problem olabilir. Uygulanabilir bir plan dediğimde herkes için aynı reçeteden bahsetmiyorum.

Yazının önceki bölümünde uygulanabilir bir planın, uygulaması güç bir plandan nasıl ayrılabileceğini irdelemiştim. Ancak bu değerler ışığında, günlük yaşantımızda uygulayabileceğimiz planlar bizler için çalışabilir.

2)Hedef ile Paralellik

Bundan 5 yıl sonra nasıl bir yaşantı hedefliyorsunuz? Nasıl ki bundan 5 yıl önce yaptıklarınız bugünkü işinizi, evinizi, gelirinizi, arkadaş çevrenizi belirlediyse, bugün yaptıklarınızda 5 yıl sonra yaşayacağınız hayatı belirleyecek.

Bizler kendi hayatlarını inşa edebilen canlılarız, yaşayacaklarımızı kendimiz seçiyoruz. Bilinçli bir şekilde düşünme ve karar verme yeteneği (rahatsızlıklar dışında) bizlere ait. O nedenle bugün yaşadığımız hayatlar için nasıl bir başkasını övmüyorsak, “Ahmet, Ayşe sayesinde bu günlere geldim” demiyorsak, yaşadığımız olumsuzluklar için de kimseyi suçlayamayız.

İleriye bakarak noktaları birleştiremezsiniz; bunu sadece geriye bakarak yapabilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. İster kader deyin, ister karma – Bir şeye güvenmelisiniz. Bu yaklaşım beni hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı. Hayatımın değişmesi buna bağlıydı.

Steve Jobs

Beş yıl sonra nasıl bir hayat yaşayacağınıza karar vermek çok önemli. Ancak bugünden beş yıl sonrası için neler yapacağınızı bilmek daha önemli. O nedenle günlük planlarınızı yaparken, uzun vadede yaşamak istediğiniz hayatı da dikkate alarak planlar yapın.

Planları Yazıya Aktarmak

Aklımızda sürekli planlar geçer. Yapılacak onlarca iş, çözülecek onlarca sorun, cevaplanması gereken sorular vardır. Bunlar aklımızda kaldığı sürecek hiçbir işe yaramazlar. Bütün bu görevlerin yazıya aktarılması gerekir.

Günlerimizin büyük çoğunluğunu doğrudan kendi kontrolümüzde geçirmiyoruz. Para kazanmak için vakitlerimizi farklı müşterilere (işveren = vaktimizin müşterisi) kiralıyoruz ve onlara bu yatırımlarının karşılığında para kazandırma için çalışıyoruz. O vakitler üzerinde doğrudan irade sahibi değiliz. Ancak geriye kalan vakitlerimiz doğrudan bizim irademize tabi.

Planları yazıya aktarmak derken, cep telefonu uygulamalarını kast etmiyorum. Planları yazıya aktarmaktan kastım, gerçekten kalem ve kağıt kullanarak onları yazıya aktarmak, ete kemiğe bürüdürmek. Telefonlarla, tabletlerle bu işin sadece alarm kurma kısmının yapılabileceğini düşünenlerdenim. Zira telefon insanoğlu için çok yeni bir teknoloji ve zihnimiz henüz onlara tam olarak adapte olmamış gibi geliyor bana. İyi bildiğimiz, çocukluğumuzdan beri kullanmaya alışık olduğumuz kağıt kalem ise bu iş için harika bir teknoloji.

Günlük plan nasıl yapılır?
Günlük plan nasıl yapılır?

Üzerinde irade sahibi olduğunuz vakitleri, gün ve saat olarak bir kağıda aktarıp o vakitlerde neler yapmak istediğinizi yazmak çok basit ama etkili bir aktarım yöntemi olacaktır. Kutular çizmek, görevleri şekillerle ifade etmek de size yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

Günlük planlarımızı ileride yaşamak istediğimiz hayatlara göre tasarlamamız gerekir. İnsanoğlu kendi kendini inşa edebilen, değiştirebilen ve geliştirebilen bir canlıdır. Yaşamak istediğimiz hayatı tasarlayıp, ona uygun kararlar alıp, ona uygun planlar yapmalısınız.

Gelecek hayatınızı şekillendirecek en önemli şeylerden biri günlük hayatınızdır ancak bu planları yaparken, kaldırabileceğiniz yüke dikkat etmeli, kendinizi aşırı stres altına sokup, planlarınızı iptal eder/erteler bir konuma gelmemelisiniz.

Planlarınızı kafanızda tasarladıktan sonra mutlaka kağıda aktarın.

Yalnızca kafanızın içinde kalırsanız ölürsünüz.

Tony Robbin

Eğer siz de düşüncelerinizi paylaşmak ve soru sormak isterseniz yorum yapın ve birlikte konuşalım.

One Reply to “Günlük Plan Nasıl Yapılır?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *