Herkes İçin Kolay Ders Çalışma Programı

Eylül ayına geldik, okullar açıldı. Sınava hazırlanan arkadaşlar ufak ufak hızlanmaya, daha yüksek tempo ile çalışmaya başladı. Bugünlerde çoğunun aklında acaba istediğim hedefe ulaşacak mıyım, o kadar çalışıyor muyum soruları var. Endişeleri gidermek için herkes için kolay ders çalışma programı konulu bir yazı yazmak istedim.

Ortada bir hedef olduğunda, önce gidilmesi mümkün olan bir yol olması gerekiyor. A noktasından B noktasına gidebilen herhangi bir yol varsa, öncelikle onu öğrenerek başlamak gerekiyor.

Ders Çalışma Programları Neden Terkedilir

Sınavlara hazırlanırken herkes çözülen soru sayısını arttırmanın, ders çalışılan saatleri arttırmanın ne kadar faydalı olduğunu söyler. Plan yapmak kısmına gelince çoğunun planı başarısızlığa muhtaç, fecaat haline gelir.

Herhangi bir şeyin programını planını yaptığınızda işe yaramaz. Bunun pek çok nedeni var, bunlardan en yaygını, yapılan programların gerçeklerle uyumlu olmaması.

Programınızı kendiniz yapsanız da, başkası sizin adınıza yapsanız da – ki kendinizin yapması en sağlıklısıdır- o andaki gerçeklerle uyumlu olması her şeyden önce gelir.

Bütün planlar, ders çalışma programları dahil, gerçeklerden uzak, kişilikle, şartlarla uyumlu olmadığı sürece başarısız olacaktır.

Ders Çalışma Programı Nasıl Yapılır

İki parametre çok önemli. Bunlardan ilki şuan kim olduğun, ikincisi ulaşmak istediğin hedef. Bu ikisini tanımladıktan sonra, benim birazdan anlattığım kolay yöntemi uygulayarak istediğin hedefe kolaylıkla ulaşabileceğini göreceksin. Girmek istediğin üniversite, almak istediğin puan ya da başarmak istediğin herhangi bir şey.

Kendini Tanımak

Aslında kendini tanımak, kim olduğunu farketmek her şeyden daha önemli. İlerleyen yaşlarda insanların daha tutarlı planlar yapabilmesini sağlayan şey de bu. Nobel alanların arasında gençlerin daha azınlıkta olmasının, 40’lı bu başarıya ulaşanların sayısının fazla olmasının nedeni de bu.

Hedefi Tanımak

Hedef ne kadar uzakta? Nasıl bir tempo ile çalışmak gerekiyor? Ne kadar çalışmak gerekiyor?

Bu soruların cevabını ne kadar rahatlıkla verebiliyorsanız hedefi o kadar çok tanıyorsunuz demek. Ancak doğru cevaplardan bahsediyoruz.

Örneğin kazanmak istediğiniz bölüm Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği. Bu bölümü günde 4 saat çalışma ile kazanabilecekken, 8 saat çalışmaya gayret göstermek hem motivasyonunuz açısından son derece zararlı olacaktır hem de hayatınızdaki farklı renklere ayırabileceğiniz vakti sınava harcamanıza neden olacaktır.

Programı Hazırlamaya Başlayalım!

Hazırsanız, herkes için kolay ders çalışma programını hazırlamaya başlayalım. Bu yazının asıl amacı üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan arkadaşlarıma yardım etmek için örnekleri onların üzerinden vereceğim. Ancak bu örnekleri siz de kendinize uydurabilirsiniz.

1) Ne kadar biliyorum?

Aslında bütün programın en kritik yeri burası. Çok basit bir iş gibi görünüyor ancak bu programın en önemli kısmı.

Sınavda sorumlu olduğunuz bütün derslerden birer tane kitabı önünüze alıp oturun (sorumlu olduğunuz bütün konuları içermesi ve başlıkların olabildiği kadar detaylı olması önemli).

Her derse ait başlıkların tamamını birer kağıda yazın. Elinizde birkaç kağıt olacak. Şimdi ölçmeye başlayalım. Her bir konunun yanına:

Hiç bilmiyorsan 3

Orta 2

Çok iyi biliyorum soru kaçırmam için 1

Yazıyoruz.

Bu çalışmayı bitirdiğinde artık hangi konuyu ne kadar bildiğini göreceksin. Çıkardığın bütün kağıtları kaybolmayacak ve sürekli bakabileceğin bir yerlere koy.

2) Şablonu Hazırla

Aslında şablonumuz bir A4 kağıt.

Önümüzdeki iki hafta boyunca o şablon boş olarak başlayacaksın. Sonraki haftalarda hazılayacaksın. Şablon için bir A4 kağıdı uzun olan kenarından ikiye katlıyorsun ve aşağıdaki gibi bir hale geliyor:

Elinde 4 sayfalık bir şablon var. Her bir kağıt birer hafta demek.

3) 2 Haftalık Kendinle Tanışma Süreci

Önümüzdeki 2 hafta boyunca, o haftanın kağıtlarını sakın yanından ayırma. Birinci sayfaya hangi konuyu çalıştığını yazacaksın. Her ders için.

İkinci sayfada kaç test çözdüğün yer alacak. Yalnız burada bir kuralımız var, 13 soruluk bir testi 1 test olarak işaretlemeyeceksin, 13 soruyu 20 soruya tamamladıktan sonra oraya bir çizgi çekebilirsin.

Çözemediğin ve öğretmenlerine sormak için bekleteceğin soruları da 3. sayfaya yaz. Hangi kitap, kaçıncı sayfa, kaç numaralı soru şeklinde not alabilirsin.

Dördüncü sayfayı da o haftaki duygu ve düşüncelerine ayır. Deşarj olmak için, nasıl hissettiğine dönüp bakmak için kullanabilirsin.

İki hafta boyunca sadece yaptıklarını yaz, bir planı not almana gerek yok.

Bu süreçte konularını üçten ikiye ya da ikiden bire indirebilirsen onları da konuları listelediğin kağıt üzerinden güncellemeyi unutma.

Kendi Ders Çalışma Programını Yapmaya Başla

İki haftalık süreci bitirdiğinde artık haftada kaç konu çalışabiliyorsun, kaç test çözebiliyorsun biliyorsun.

3. haftaya başlarken kendi ders çalışma programını hazırlayabilirsin. İstersen ben yıllar önce kendi programımı nasıl yaptığımı hatırladığım kadarıyla aktarayım.

Birinci Sayfa = ANA PROGRAM

Her bir dersten üç ile puanladığım ikişer konuyu seçtim (itiraf ediyorum kolay olanlardan seçtim) ve onları kağıda 3->2 üçten ikiye yükseltmek için 1. sayfaya yazdım.

Her bir dersten 2 ile puanladığım birer konuyu seçtim ve onları kağıda 2->1 ikiden bire yükseltmek üzere 1. sayfaya yazdım.

Her dersin başlığının yanına kaçar test çözeceğimi de yazdım. Size burada bir şey itiraf etmem gerekiyor. Bu programı yapmaya başladığımda haftada yaklaşık 30 test (günde 100 sorunun altında) çözüyordum 🙂

Takip Et – Yükselt – İlerle

Bundan sonraki işin basit, programına uy, işaretlemeyi unutma, her hafta ritmini biraz daha yükseltmeye çalış ve ilerle.

Ve Başar!

Biliyorum ki bu hepiniz için en önemli şey. Bu ülkede büyüyen her bir genç için çok önemli, gönül isterdi ki hiçbir genç 18-19 yaşında bunlarla uğraşmasın ancak hepimiz bu sistemin içerisinde büyüdük ve bu geçiyor. Kendi görüşüm sınavın bir problem olmadığı yönünde, problem, 18 yaşında bir genci, 18 yaşına kadar hayatın herhangi bir anına hazırlamadan, meslek seçmek zorunda bırakmak.

Son Olarak…

Umarım ki size yardımcı olabilmişimdir. Eğer yazımı beğendiyseniz, paylaşmayı unutmayın 🙂

Eğer sorularınız varsa yorum bırakabilirsiniz.

Profesyonel koçluk desteği almak isterseniz yigit@yigitozdemir.com mail adresine mail atabilir ya da aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Başarılar!

One Reply to “Herkes İçin Kolay Ders Çalışma Programı”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *