Hikayeniz İşinize Yarıyor Mu?

Hepimizin bir “hikayesi” var, bizler bu hikayelerimize kendi gerçekliğimiz adını veriyoruz. Kafamızın içerisideki ses uzun bir diyalog içerisindeyiz ve bu ses hiç susmadan bizimle konuşmaya, “hikayeyi” anlatmaya devam ediyor. İçimizdeki sesin bize anlattığı hikaye ailemizden, çevremizden, arkadaşlarımızdan geliyor.

Doğduğumuz anda inançlarımız ve değerlerimiz oluşmaya başlıyor ve tahmin edebileceğinizden çok daha erken bir yaşta bu değerler oturuyor.

Hayatlarımız devam ettikçe hikayelerimize yaşadıklarımızdan ve etrafımızdaki insanların yaşadıklarından çıkardığımız derslerle yeni bölümler ekliyoruz. Okulda, iş yerinde, arkadaşlarınızla olduğunuz sırada yaşanan olaylar hikayelerinizi biçimlendirmeye, ilerletmeye ve genişletmeye devam ediyor.

Senin Hikayen

Peki senin hikayen işe yarıyor mu? Hikayen hedeflerine ulaşmakta, başarılı olmakta, daha mutlu olmakta, konfor alanından çıkmakta ve istediğini elde etmekte sana yardımcı oluyor mu? Yahut senin hikayen hayallerine ulaşmak konusunda önüne engeller koyuyor ve senin mutsuz olarak köşende oturmana mı neden oluyor?

Hikayen senin iyi olup olmadığını etkiliyor mu? Öfke, stres, sıkıntı, üzüntü, mutsuzluk, pişmanlık; bütün bu duygular hikayemizin içinde olduğu sürece iyi olamayacağız, ancak bu duyguların gitmesine, yok olmasına izin verdiğimizde bizler için işe yarayan bir hikaye yaratabileceğiz. Sonuçta bir tane hayatımız var değil mi?

Bir günlük tutmaya başlayın, eğer hala başlamadıysanız, bu günlüğe sizi engelleyen ve işinize yarayan düşüncelerinizi yazın. Arada bir bu günlüğe göz atarak sadece bu günlüğün bile hayatınızdaki olumsuz şeyleri ne kadar azalttığını görebilirsiniz.

Kendinize yeni bir hikaye yaratmak için birkaç tavsiye:

  • Enerjik, pozitif insanlar bulun, onlarla vakit geçirmeye başlayın. Etrafınızda bu tip insanların olması size de enerji verecektir. Etrafınızdaki enerji vampirlerinden, modern tabiri ile, modunuzu düşüren insanlardan uzak durmaya çalışın.
  • Aşılabilecek küçük hedefler koyarak bunları aşmaya çalışın.
  • Eğer yeni bir hikaye için yardım almak isterseniz benimle yigit@yigitozdemir.com e-posta adresimden iletişime geçebilirsiniz.

Herkes yeni bir hikayeyi hak eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published.