Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yapılır?

Kendi hayallerimiz için, hedeflerimize ulaşabilmek için hepimizin planlara ihtiyacı var. Bu planlara kişisel gelişim planı diyoruz ve bu yazıda kişisel gelişim planı nasıl yapılır konusunu ele alacağım.

Kişisel gelişim planı denince insanların aklına, televizyonların ve internetin etkisi ile, sabah kalkacağı, akşam yatana kadar da her dakikasının da nasıl harcanacağının belli olduğu bir plan geliyor. Hayır, o yaşamın adı kendini hapsetmek.

Bir kişisel gelişim planı bir bahçeyi dikmeye benzer, ağaçlar arasında ne kadar mesafe olacağı, hangi ağaçtan kaç tane dikilmesi gerektiği, meyvelerin ne kadar süre sonra toplanması gerektiği ve ağaçlarımızın ne kadar süre verimli olacağı üstünedir.

Örneğin spor yapanlar bilir ki hayatlarının en verimli dönemi bir gün geride kalacak. Artık performans olarak bırak ilerlemeyi, olanı korumak konusunda bile zorlandığın bir gün gelecek.

Kişisel Gelişim Planı Nedir?

Ömürlerimiz bizim tarlalarımızdır, ne üretmek istiyorsak ona göre ekmeliyiz.

Pek çok insanın hayatlarında ulaşmak istedikleri bir yer vardır. Maddi olarak bir yere gitmek isteriz, huzur anlamında bir yere gitmek isteriz, mutlu olmak, iyi kariyerlere sahip olmak, kitaplar okumak isteriz. Bunların tamamını başarmamız için iyi bir plana ihtiyacımız var.

Başarısız olmayacak planlar yapmak için bunların üstünde titizlikle çalışmak gerekir. Çoğunlukla planları başarısız yapan şey “mükemmel bir plan” yapmak için yola çıkmamızdır. Saatleri hatta dakikaları planlamak başarısız bir plan yapmaya giden ilk adımdır.

Başarılı planları, başarısız olanlardan ayıran şey onların mükemmelliği değil, bize ne kadar uygun olduklarıdır. Ancak bizler de zaman içinde değiştiğimiz için bu planların da revize edilmesi gerekir. Genellikle yapamadığımız ve atladığımız şey bu planları gözden geçirip güncellemektir.

Kişisel gelişim planı nedir? Hayatlarımızda ulaşmak istediğimiz yere ulaşmamıza yardım edecek, belli kontrol noktalarını içeren bir çizelgedir.

Kişisel Gelişim Planı Yazmanın Basamakları

Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yazılır?

Kişisel gelişim planlarının nasıl yazılacağı konusuna girmeden önce, plan yapmak ile ilgili biraz daha bilgi almak istersen günlük plan nasıl yapılır başlıklı yazıma göz atabilirsin.

Kişisel gelişim planları günlük ya da haftalık şeyler değildir. Makro düzeylerde, uzun dönemler için yapılır. Belirli sıklıklarla kontrol edilmesi ve üzerinde tekrar değişiklik yapılması gerekir.

Bize verilen bir ömür. Sevgiyi hissederek, mutlu bir şekilde geçirmek için bize verilen süre. Bizlere verilen ömürde hepimizin yaşamak istediği, ulaşmak istediği şeyler çok farklı. Yolda yürürken bazen doğaçlama yapabiliriz ancak bilmediğimiz yerler için bir haritaya sahip olmak son derece güzel bir fikir.

Harita arazinin kendisi değildir. Sadece kabataslak bir görüntüdür, içerisinde zorluklar yer almaz, içerisinde iklimler yer almaz, zor yürünen yerler ya da dar geçitler yer almaz. Onları öğrenmek için ya bu yolu daha önce geçmiş birisi ile konuşmalısın ya da deneyip tecrübe etmelisin.

Yazıyı buraya kadar okuyanlar size iyi bir haberim var, yola çıkmaya karar verdiniz demek. Tebrikler! Ancak yola çıkmadan önce hala yapmamız gereken bir takım şeyler var.

Hazırlık aşamasında yapman gereken şeylerden bir tanesi kararlar almak. Belki bu kararların bir kısmını almak zorlu olacak ancak bu kararları almak ve haritanda işaretlemek zorundasın.

Gelin hazırlık süreci için birkaç maddelik bir liste yapalım.

  1. Hayatta nelerin önemli olduğunu seçmek
  2. Nereye varmak istediğine karar vermek
  3. Ne kadar sürede o noktalara ulaşacağını tahmin etmek

Yukarıdaki üç madde aslında kişisel gelişim planı için bir hazırlık listesi. Bunlar tamamlandıktan sonra bir plan yazabiliriz. Ancak planı yazmak bile tek başına yeterli değil. Planı yazdıktan sonra belirli periyotlarla bu planın üzerinden gemek ve hala geçerli olup olmadığına bakmak gerekiyor.

Hayatta Neyin Önemli Olduğunu Seçmek

Ne istiyorum?

Bu soru kendine sormaya çok korktuğun bir soru. Verdiğimiz cevap, olmak istediğimiz yerden uzak olduğunda yaşacağımız umutsuzluktan, mutsuzluktan çok korkarız.

Mesafenin yarattığı mutsuzluk aslında yanlış bir bakış açısıdır. Mesafenin uzunluğu veya kısa olması aslında önemli değildir, önemli olan mesafeyi bilmektir. Uzun bir mesafeyi kısa sürede almak adına hızı arttırmak adına bir takım yöntemler bulunabilir. Mesafeyi bilmeyenler için hiçbir yol yoktur.

Şimdi kendine 10 dakika süre ver ve şu soruyu sor “ben bu hayatta ne istiyorum?”

Para mı? Kariyer mi? Güzel bir tekneye sahip olmak ya da mutlu bir yuva kurmak mı? Belki de dünyayı gezmek, Nepal’de 1 yıl yaşamak, ne dersin?

Şuan kendinize hiçbir sınır koymadan düşünmelisiniz. Aklınıza gelen, ben bunu istiyorum dediğiniz her şeyi yazmalısınız. Bu listeyi bitirdikten sonra kendinize biraz daha süre verin ve listelediklerinizi yaşadığınızı, onlara ulaştığınızı hayal edin. Hala ilk düşündüğünüzdeki gibi parlak olan hayallerinizi listede tutun ve kalanların üstünü çizin.

Gerçekten önemli olsalardı tekrar üzerine düşündüğünüzde hala çekici görünürlerdi.

Nereye Varmak İstediğine Karar Vermek

Hepimizin genleri farklı, doğduğumuz büyüdüğümüz aileler farklı, geçmiş tecrübelerimiz farklı. O nedenle yurtdışına gitmek, çok para gibi sözler bizim için farklı şeyler ifade ediyor.

İyi bir haritayı çizebilmek için önce bir varış noktasına sahip olman lazım. Navigasyon uygulamalarına gideceğiniz yeri söylemelisiniz, onlar da sizin için en uygun olan yolu çizerler.

Gerçekten nereye varmak istiyorsun? Az önce değindiğim gibi “çok para” hepimiz için çok farklı şeyler ifade ediyor. Senin için çok para ne kadar? 1 Milyon lira mı? Bir milyar lira mı? Bunu açıkça ifade etmelisin.

İnsanlarla nereye varmak istiyorsun dediğimde çok kez mutlu olmak cevabı aldım. Hepsine aynı soruyu sorarım, “ne olursa ben mutluyum dersin?” Bu sorunun cevabını elimden geldiği kadar detaylandırmaya çalışırım. Kendini tanımak, ne istediğini bilmek, ne düşündüğünü bilmek, hislerin ile iletişime geçmek geleceği tasarlarken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden bir tanesi.

Şimdi kendine birkaç dakika ver ve varmak istediğin noktaya karar vereye çalış. Kişisel gelişim planı nasıl yapılır diye sorduğun için buradasın, kendi geleceğini planlayabilmek için birkaç dakika ara ver. Planın en üstlerine yazacağın baktığında seni mutlu edecek, enerji verecek maddeyi bulmaya çalış.

O noktayı o kadar detaylı tanımla ki sanki daha önce oradaymışsın gibi, daha önce yaşamışsın gibi yaz. Etrafında kimler var, neredesin, ne giyiyorsun, neler konuşuluyor, ne duyuyor, hava nasıl, saat kaç? Bütün bu sorulara elinden geldiği kadar detaylı cevap vermeye çalış.

Ne Kadar Süreceğini Tahmin Etmek

Artık elimizde varılacak bir nokta var. Bu noktaya gitmenin ne kadar süreceğini anlamaya çalışacağız.

Bunu somut bir örnek ile açıklamak daha sağlıklı olacak. Örneğin ben şuan İstanbul’dayım. Ankara’ya Anıtkabir’e otomobil girişine gitmek istiyorum. Bu yol ne kadar sürecek?

Kişisel gelişim planlarının en güzel yanlarından bir tanesi de, kişilerin kendilerini tanımlarına çok yardımcı olmasıdır. Kişisel gelişim planının ilk sürümünü yaparken kolay olmayacak ancak planın üstünde geçtikçe, planın üzerinde düzeltmeler yaptıkça kendini ve hızını daha iyi anlayacaksın.

Bu tahmini yapmanın kolay bir yolu yok ya da sana bu süreyi verecek olan bir hesap, bir formül yok. Bu tahmini yaparken tamamen kendi başınasın. Bu tahmini yalnızca kendi kendine yapabilirsin.

Kişisel gelişim planı yaparken ilk süre tahmini üretme aşamasında uygulayabileceğin en salıklı yöntem farklı açılardan doğrulamalar yapmaktır.

En sıradan, en basit hedeflerden olduğu için para ile ilgili örneği sık veriyorum, çünkü derinliksiz bir hedef. Örneğin amaç 1.000.000 TL biriktirmek iste ve yılda 50.000 TL tasarruf edebiliyorsanız, hiçbir yatırım enstrümanını kullanmazsan bu paranın birikmesi 20 yıl sürer. Bileşik faiz tablolarını da kullanarak, bu sürenin ne adar olacağını kontrol edebilirsin.

Bunun sağlamasını da birikim hesapları ile ilgili web sayfalarından yapabilirsin. Ya da bir yatırım danışmanından birkaç saatlik bir danışmanlık hizmeti alabilirsin.

Bir noktaya varmanın ne kadar süreceğini farklı açılardan doğrulaman, sürenin ne olacağı üzerine birden fazla kez düşünmen daha iyi bir plan yapman için çok önemli.

Kişisel Gelişim Planını Yazıya Dökmak

Hayatında nelerin önemli olduğunu, nereye varmak istediğine karar verdin ve gideceğin yolun ne kadar süreceği ile ilgili bir tahminin var. Ben bunlara makro hedefler diyorum. Bir ülkenin 20 yıllık kalkınma hedefleri gibi, bunlar da makro hedefler.

Kişisel gelişim planını yazmak için herkesin kendine has bir yöntemi olabilir. Ben kendi kullandığım yöntemi bir şablon olarak paylaşacağım. Eğer kullanmak istersen benim oluşturduğum şablonu da kullanarak kendi kişisel gelişim planını yazıya dökebilirsin.

Bir Kişisel Gelişim Planı Neleri İçerir

Yukarıda bahsettiğim gibi, bu planın iki önemli özelliğinden ilki kişisel olması, ikincisi de makro ölçekte bir plan olmasıdır. Kişisel gelişim planı için en önemli bileşen hiç kuşkusuz hedeflerdir.

Planın ilk bölümü hedefler bölümü olacak. Planın ilk bölümünde hedeflerini yazıya dökeceksin. Yazının önceki bölümünde “nereye varmak istiyorsun?” sorusunu kendi kendine sormuştun. Bu soruya verdiğin cevaplar, kişisel gelişim planının ilk bölümünü oluşturacak.

Varılmak istenen makro hedefe ne kadar sürede varılacağı da ilk bölümde yer alacak. Bu bölüm kişisel gelişim planımız ile ilgili kuş bakışı bir görünüm verecek.

Ne olmak istiyorsun, ne zaman olmak istiyorsun, ne kadar olmak istiyorsun? Bütün bu soruların cevaplarını bu bölümde vermelisin.

Planın ikinci bölümünde hayal ettiğin kişisel gelişimini tamamlaman için karşılacağın engelleri yazacağın bölüm. Bunu hemen makro hedeflerin ardına yazıyoruz, her baktığında karşılaşacağın engelleri hatırlamanı istiyorum. Engelleri hatırlamak sana onları düşünmek konusunda yardım eder. Engellerin neler olduğunu her gördüğünde, beynin onları nasıl aşacağın üzerine düşünmeye başlar.

Plan dökümanının son kısmı ise artık kendine ayırdığın günlük kısmı. Gelişimine emek verdiğin sırada yaşadığın olumlu ve olumsuz hisleri bu günlük kısmına yazmalısın ki planın üstünden geçerken, revizyon yaparken buradaki notlarından faydalanabilesin.

Planı Revize Etmek

Hayatın doğrusal değil. Kim benim hayatım hep aynı, çok sıkıcı diyorsa, henüz yaşadığı hayatı da kendini de tam anlamıyla kavrayamamış demektir.

Her gün doğan güneş bile aynı değil ki hayatlarımız aynı olsun. Yaşadıklarımız, konuştuğumuz şeyler, enerji seviyemiz, hepsi farklı. Hayatın bir önceki gün ile aynı değil, olmamalı da. Her gün değişmeye, gelişmeye devam ediyorsun. 10 yıl önce yaptığın bir plan, bugün hala geçerli mi? O plan bugün ne kadar geçerli ise bugün yaptığın bir plan da 1 yıl sonra o kadar geçerli, o kadar yeterli olacak.

Geçersiz planı uygulamanın, onun peşinden gitmenin de artık bir anlamı yok. Hem senin değişimine, hem etrafındaki şartların değişimine uyum sağlaması için planın üstünden 6 ayda bir geçmeni tavsiye ediyorum. Her 6 ayda bir planı önüne köy, gitmek istediğin yerin, ulaşmak istediğin noktanın hala aynı olup olmadığını kontrol et. İlerleme hızının hala aynı olup olmadığına bak.

Planı elinden geldiği kadar sakin bir anında revize etmeye çalış, mümkün olduğu kadar stresin etkilerinin az olduğu, gerginliğinin olmadığı bir anda. Çünkü gerginlik, stres ve baskılar planı olması gerektiğinden daha kısa sürede bitirecek şekilde revize etmene neden olur.

Kişisel gelişim planını ilk kez yazdığında, planı haftada ya da ayda bir kez revize etmeyi unutma. Daha sonra revize edeceğin sıklığı düşürebilirsin ancak planı ilk kez yazdığında mutlaka plandaki zamanlama ile ilgili büyük problemler olacak, bunları düzeltmenin yöntemi ise kendini gözlemleyip revize etmek.

2 Replies to “Kişisel Gelişim Planı Nasıl Yapılır?”

  1. Merhaba Yiğit abi,

    Yazının tamamını okumadım ancak okuduğum bölümleri çok değerli bilgiler içeriyordu. Teşekkür ederim abi sana bu değerli bilgileri bizimle paylaştığın için.

    Sevgi ve Saygılarımla değerli abim,
    Cem Sönmez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *