Motivasyon Nedir?

Motivasyon “motive” kelimesinden türer, motive kelimesi de ihtiyaç – hedef – istek anlamına gelmektedir. Motivasyon, bireyleri hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için uyarmak sürecinin adıdır.

Aslında bu modern kimliğe bürünmüş terim yabancı gözükse bile hepimizin hayatlarında yer tutuyor. Bir işe girdiğinizde ulaşmak istediğiniz hedefler vardır, o hedeflere ulaşmak için bir takım stratejiler belirlersiniz. Hedefe ulaşmak için ödeyebileceğiniz bedelleri tanımlarsınız ve o hedefe doğru yürürsünüz.

İnsanlar, günümüzde motivasyonu yalnıza bir diğerine “gaz vermek”, “gazlamak” olarak düşünüyorlar ancak bu son derece yanlış bir bakış açısı. Gaz vermek teriminin arkasında bir ihtiyaç ya da bir gereksinim olması gerekmez. Ancak motivasyon bir kişinin ihtiyacına, hedefine ulaşabilmesini sağlamak için onun güdülenmesi sürecidir. Ayrıca motivasyon bir strateji barındırmalıdır.

Aslansın Sen! Yaparsın

Motivasyon konusunda sıkça düşülen bir diğer yanlış ise kendimizi dahi motive etmeye çalışırken düştüğümüz bir yanlıştır. Hiçbirimiz sonsuz kaynaklara, yeteneklere sahip bireyler değiliz. Hepimizin kaynakları ve yetenekleri sınırlı.

Bir çok hedefe ulaşabilmek için, yalnızca motivasyona değil stratejilere de ihtiyaç duyarız. O an elimizde olmayan kaynaklara sahip olabilmek için bir stratejiye ihtiyacımız vardır. Kaynakları şekillendirip, ulaşmak istediğimiz forma sokmak için bir stratejiye ihtiyacımız vardır.

Etrafta mutlaka duyarsınız, “Akdeniz halkları gazla çalışır” der kimileri, evet bu doğrudur ancak eksiktir. Bilgisi noksan kişiler gaz ile çalışırlar, bir konuda bilgileri doğru ve tam olan kimselerin ihtiyacı doğru stratejiler ve motivasyondur.

İç ve Dış Motivasyon

Davranışlara güdülenmemizi sağlayan iki farklı tipte motivasyon vardır. Bunlardan biri iç motivasyondur, diğeri ise dış motivasyon.

Dış Motivasyon Nedir?

Küçüklüğümüzde çoğumuzun ailesi şuna benzer cümleler kurmuşlardır “Ödevlerini yapmazsan akşam televizyon izleyemezsin“. Ya da daha büyüdüğünüzde iş yerinde şu konuşmalar yapılır “Yıllık hedeflerini tutturabilirsen yıl sonunda prim almaya hak kazanırsın

Dış motivasyon kendi içimizde oluşturmadığımız, dışarıdan aldığımız telkinlerle, yönlendirmelerle edindiğimiz motivasyon tipidir. Yukarıdaki örneklerden her ikisi de dış motivasyona örnektir. İnsanlar bir işi yapmayı, bir noktaya ulaşmayı kendileri isteyebileceği gibi, dışarıdan da güdülenerek ulaşmayı ister hale gelebilirler.

İç Motivasyon Nedir?

Az önce dış motivasyondan bahsediyorduk, dışarıdan gelen güdülemeler ve yönlendirmeler sonucu ortaya çıkar demiştik. İç motivasyon ise bunun tam tersi, içimizden gelerek güdülenmektir. Bir hedefe ulaşmayı biri söylediği için değil, kendimiz istediğimiz için arzu etmektir.

Motivasyon diyince insanların aklına daha çok başarı, şirketler, iş yerleri ve para gelir. Ancak vitrinde gördüğünüz o tshirtü alma isteği de bir motivasyondur. Tshirt hedefine güdülenir ve onu almak için gerekli olan bedeli ödersiniz. Bu bedel parayı içerir, bu bedel kimi durumda uzaktaki bir çarşıya gitmeyi içerir, bazen pazarlık etmeyi içerir. Ancak o tshirtü almaya birisi söylediği için değil, kendiniz istediğiniz için motive olursunuz.

İç ve Dış Motivasyonun Farkları Nedir?

Her iki motivasyon çeşidi de aynı sonuçlara varmamızı sağlayabilirler, sonuçlar bakımından ayrılmıyor olsalar dahi bizler için büsbütün farklı iki şeydir.

Dış motivasyon çoğunlukla gelip geçicidir, dış motivasyonun oluştuğu şartlar ortadan kalktığında, ya da hedefe varmanın daha kolay bir yolu bulunduğunda ortadan kalkarlar.

Ödevin bitmeden şeker yemeyeceksin diyen anne ortamdan uzaklaştırıldığında, çocuk ödevini bitirmeden kaseden şeker alıp yiyebilir. Bu son derece doğaldır, Dış motivasyonu ortaya çıkaran şartlar ortadan kalmıştır ve artık güdülendiği hedefe ulaşmasının önünde bir engel kalmamıştır.

İç motivasyon ise karakterimiz ve hedeflerimizle ortaya çıkan bir kaynaktır. O nedenle dış motivasyon gibi kısa süreli değildir daha uzun süre kalıcı olur. Çocukken almak istediğiniz bir şey için harçlıklarınızı nasıl biriktirdiğinizi hatırlayın. Almak istediğiniz şey için sahip olduğunuz motivasyon tamamen içinizden geliyordu.

İç motivasyon, dış motivasyona göre daha uzun süre varlığını korur. Hedeflerimize ulaşmamız için daha uzun süre bizlere yardım eder. İç motivasyon etrafınızdaki şartların değişiminden daha az etkilenir.

Sağlıklı Motivasyon Nasıl Olmalıdır?

Motivasyonun bazı türleri insanlar için zararlıdır. Aşırıya kaçan, diğer insanlarla ilişki ve empati kurmayı engelleyen, kişinin kendine zarar vermesine neden olan motivasyonlar bireyler açısından sağlıklı değildir

Sağlıklı motivasyon bizim belirlediğimiz hedeflere ulaşmamıza yardımcı olan motivasyon türüdür. Bizi strese sokmaz, aşırı baskı altına sokarak yanlış kararlar vermemize neden olmaz.

Sağlıklı motivasyon içerisinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında “makul” kabul edilebilecek bir stratejiyi içerir. Örneğin, yılda 300 bin lira kazanma motivasyonu olan birinin stratejisi “yasadışı maddelerin ticaretini yapmak” olduğunda, bu strateji makul olmamanın ötesinde sosyal çevre tarafından kabul edilemez bir nitelik taşır. Bu da, baştaki motivasyonu sağlıksız kılar.

Özetlemek gerekirse, sağlıklı bir motivasyon:

  • Daha mutlu ve huzurlu bir hayata hizmet eder
  • Makul bir strateji içerir
  • Sosyal rolümüz açısından kabul edilebilirdir
  • İçimizden gelerek arzuladığımız bir şeye hizmet eder
  • Dış motivasyon değil iç motivasyondur

Motivasyonun Sonucu

Motivasyonların çıktısı, genellikle başarma arzusu ve bedel ödemektir. Ödediğimiz bedel saatlerimizi ayırarak çalışmak da olabilir, maddi bir yatırımda, sevdiğimiz bazı şeylerden vazgeçmek de.

Motivasyon güdülendiğimiz şeyler için bizlere çok farklı bedeller ödettirebilir. Bazen başarmanın çok zor olduğu hedefler için motivasyon hissederiz, başarmak zor dahi olsa, o hedefe ulaşmak için elimizden gelen gayreti gösteririz. Ancak bu zorluk, doğru stratejilerle aşılabilirse (örn: spaceX) başarı zorluk nispetinde büyük olacaktır.

Her elimizi attığımız işte başarılı olamayız, en büyük hayallerimizin bir kısmına ulaşmak bazen göründüğünden daha zordur. Önümüze bizi hedefimizden alıkoyacak büyüklükte engeller dahi çıkabilir.

Karşımıza çıkan engelleri aşmaya çalışıp başarısız oldukça motivasyonumuz kırılacaktır. Bu son derece doğal bir tepkidir, ancak bunu önüne geçmenin bir yolu var. Bizi motive eden hedefe doğru harekete geçmeden önce, hedef ile aramızdaki engelleri doğru bir şekilde tanımlamak ve bunlarla nasıl baş edeceğimizi gösteren bir haritaya sahip olmak büyük önem taşır.

Motivasyonla Gelen Başarı

Motivasyonunuz yüksek ve planınız çok iyi çalıştı. İstediğiniz noktaya vardınız, elinizde kendi kendinize verdiğiniz bir şampiyonluk kupası ile dostlarınızı selamlıyorsunuz. Kendinizi ödüllendirmek için kutlama yapıyorsunuz. Her şey çok güzel.

Ancak bu yalnızca bir süre devam edecek.

Hedefe vardığınızda motivasyonunuzu korumak çok olacaktır. Bu noktada yeni bir hedef belirlemeye ihtiyacınız var. Bir sporcunun Dünya şampiyonu oldum bundan sonra yapacak bir şey yok. demesi pek raslanan bir şey değildir. Bir sporcu öncelikle kendi ile yarışır daha sonra rakipleri ile. Sizin de hedefleriniz kendinizi geçmek, her defasında daha iyisini yapmak üzerine olmalıdır.

Dışarıya kıyasla kazanılmış motivasyon, diğerlerine göre seçilmiş hedefler bir gün mutlaka tükenecektir. Kendinizi yolda tutabilmek için kendinizden daha iyi olmaya çalışmanız gerekir. Motivasyon nedir sorusuna şu cevap da verilebilir, kendi kendine yarışmak için yakıt!

Motivasyonu Koçluk ile Desteklemek

Başarı için tek başına motivasyon yetmez, zihinsel esneklik, alternatif yollar da gereklidir. Bunun için bir profesyonel koç ile çalışabilir ya da yaşam çarkı yöntemini kullanarak kendi kendinize koçluk yapabilirsiniz.

Kendi kendine koçluk konusunda bir blog yazısı hazırladım. Yaşam çarkı yöntemi kullanarak kendi kendine koçluk makalesinden faydalabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Her şampiyon bir zamanlar yeni başlıyordu. Her zafer bir zamanlar yalnızca fikirden ibaretti.

Her motivasyon yalnızca bir düşünceydi ilk başta, ete kemiğe büründüğünde bir mücadele halini aldı.

Görüşlerinizi, yorumlarınızı benimle paylaşmak isterseniz, aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Birlikte konuşalım.

Yiğit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.