Nasıl Aşırı Düşünmezsiniz?

Bir süredir, düşünmek üzerine düşünüyorum. Hepimiz çok yetenekli düşünürleriz ancak bu yeteneğimizi hayatlarımızı desteklemek için mi kullanıyoruz, yoksa çok düşünerek kendimize bir hapishane mi yaratıyoruz?

Danışanlarla çalışırken koçların zihinlerini danışanlarla ilgili düşüncelerle doldurur. İnsanlar iş yerlerindeki ufak ve kolay çözümleri göremezler, öğrenciler sınavlarda çok kolay çözebilecekleri soruları kaçırırlar. Çünkü onlar aşırı düşüşünme hapishanesine girmişlerdir.

Aşırı Düşünme Döngüsünden Nasıl Çıkarız?

Hepimiz dönem dönem hayatlarımızdaki bir şey tarafından aşırı düşünme döngüsünün içine çekiliriz.

1- Dikkatimiz şuandan geçmişe (yahut geleceğe) doğru kayar. Dikkatimizi verdiğimiz zaman dilimi değiştiğinde, zihnimiz üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan hikayeler ve bağlantılar üretmeye başlar.

2- Üzerinde kontrolümüz olmayan bağlantılara odaklandığımızda zihnimizde stres ve endişe hissederiz. Bunu atlatmaya çalıştıkça, daha fazla düşünürüz. Bu problemin üstesinden gelmeye başladıkça, o konuya daha çok kafa yorarız. “Ya şöyle olsaydı” yahut “keşke böyle yapsaydım” dedikçe zihnimiz daha iyi bir çözüm üretmek için çalışır – ve bu sayede stesli ve endişeli hissederiz.

Geçtiğimiz yıl ben de bu döngünün içerisindeydim. Ancak bu döngüden çıkıp düşünme işlemini kendim için daha verimli hale getirmenin yolu üzerine çalıştım ve sizinle de bunu paylaşmak istiyorum.

Fikir ve Düşünmek Arasındaki Farklar

Fikir ve düşünce arasındaki farklar üzerine konsantre olmaya başladım. Fikir uzak bir yerden, belki benim dışımdaki bir noktadan geliyordu ve fikri beğenmezsem onun gitmesine izin verebiliyordum. Kendi kendime “yalnızca kötü bir fikirdi” demem yeterli oluyordu.

Bazen etrafımdaki birileri bana (çoğunlukla korkunç) “Yenibirmacera a.ş.” iş fikriyle geldiklerinde dikkatlerini dağıttığımda fikrin kapsamını ve anlamını kaybettiğini farkettim.

Aşırı Düşünmekten Kaçınma Stratejileri

Evet yukarıda yazdıklarım da yalnızca birer fikirdi.

  • Düşünmeye bu şekilde başlarsam ufukta nelere erişeceğim? Erişeceğim nokta, ulaşacağım fikir benim işime yarıyor mu?
  • Düşünürek üretmek istediğim fikir nedir?
  • Düşünme yeteneğimi hayatımı ilerletmek için mi kullanıyorum yoksa kendine bir hapishane mi inşa ediyorsun?
  • Düşünüren gerçeklerden uzaklaşıp kurguya doğru mu gidiyorum? Öyleyse düşünmeyi burada bırakmalıyım.
  • Eğer bu konuda düşünmeyi bırakırsam önümdeki fikir kendiliğinden kaybolacak mı?

Peki sizin aşırı düşnmekten kaçma stratejiniz nedir? Aşağıya bir yorum bırakın ve benimle paylaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *