Nasıl Kitap Okunur? [Kitap Okuma Klavuzu]

Daha önceki yazılarımdan birinde kitapların nasıl okunacağı ve neden okunması gerektiğine değinmiştim. Bugün ise etkili bir okuma tekniğinin nasıl olduğuna, hızlı okuma yöntemlerine değineceğim.

Kitap okumak bir pratik işidir, kitap okudukça gözler yaptıkları hareketlerde ustalaşır. Daha önceleri baktığında harfleri seçen gözler kelimeleri bir bütün olarak seçmeye başlar, bunda daha da ustalaşan gözler ise birkaç kelimeyi bir anda seçebilir.

Kitapların akılda kalıcıkları da yine tamamen pratik bir takım çalışmaların sonucudur. Usta bir okuyucu hatırlamak istediği kitapların büyük bir çoğunluğunu kolaylıkla hatırlabilir ancak kimisi kitaplardan öğrendiklerini ve sözleri hatırlamadığından şikayet eder.

Okumada Ustalaşmak

Biri bana nasıl kitap okunur diye sorduğunda ilk cevabım ustaca okuyarak olacaktır.

Fiziksel Ortam

Kitap okumaya yeni başlayanlar için en önemli tavsiyelerimden biri sağlıklı bir okuma ortamıdır. İnsanların çoğu yatakta kitap okur ancak bu sağlıklı bir okuma biçimi değildir. Ustaca kitap okumak için en önemli şey duruştur. Doğru ergonomiye sahip bir koltuk ya da sandalye kullanılabilir.

Okurken kullanılacak ışık da önemlidir. Sayfayı tam olarak aydınlatması gözleriniz için faydalı olacaktır. Işığın rengi ise son derece şahsi bir tercih, ben gün ışığında okumayı yapay ışıktan daha çok seviyorum ancak yapat ışık kullanmam gerekirse de gün ışığı renkli aydınlatma kullanıyorum.

Büyüklerimiz “bir işi yatarak yaparsan o da sana yatarak cevap verir” derler, kitap okurken de bu geçerlidir. Yatarken kitap okuduğumda benim dikkatim çok çabuk dağılabiliyor, bu nedenle okuduğumdan da pek bir şey anlamıyorum.

Kitap Seçimi

Yapılan belli bir miktar okumadan sonra kitap seçimi artık çok önemli bir etken olmaktan çıkıyor. Bunun nedeni kişinin kendi zevkini tanıması ve ona göre kitaplar alması ve içerik olarak değersiz olan kitapları daha kolay bir biçimde ayırt edebilmesidir.

Ancak okumaya alışkanlığını yeni kazananlar için kitap seçimi önemlidir. Pek çoklarının aksine ben çok satalanlar listesinden seçilerek okuma yapılmasına karşı biri değilim. Popüler edebiyat eserlerinin arasından da zevkinize göre eserler seçip okuyabilirsiniz. Örneğin ben açlık oyunları serisini de severek okumuştum.

Kişisel görüşüm, 15 16 yaşından sonra modern batı felsefesi eserlerine kıymet vermek yönünde. Yine de bu çok kişisel bir zevk, herkes kendinin hoşlandığı eserleri okumalı.

Okurken Müzik Dinlemek

Okurken müzik dinlemek çok çetrefilli bir konu zira aynı fikirde pek buluşulunamayan bir konu. Kitap okurken müzik dinlemek benim dikkatimi daha uzun süre toplamama yardımcı oluyor, eğer dikkatim dağılırsa çalan şarkıyı bir süre dinleyip işime tekrar dönüyorum.

Klasik müzik dinlenmesini tavsiye ederim ancak klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz uykunuzun gelmesine sebep olabilir. Benim tercihim klasik müzik ya da metal müzik dinlerken kitap okumak.

Yine de buna kendi kendinize karar vermeniz daha doğru.

Nasıl Kitap Okunur?

Kitap okumak yalnızca ciltlenmiş kağıtların üzerinde yazan kelimeleri görmek değildir. Kitap okumak bilişsel bir öğrenme sürecidir ve yazar ile karşılıklı yapılan bir dialogdur. Bu nedenle okumak, yalnızca okumak değildir.

Kalem Kullanmak

Kitap okurken elinizin altında bir kalem bulundurmak önemlidir. Altınızı çizmek ve notlar almak kitap okumayı etkin bir öğrenme sürecine dönüştürür.

Altını Çizmek

Eğer keskin hafızası olan ve gördüğünü bir daha unutmayan biri değilseniz önemli yerlerin ve beğendiğiniz kısımların altını çizmek önemlidir. O kitabı tekrar elinize aldığınızda nereye bakacağınızı bu sayede daha kolay bulabilirsiniz

Not Almak

Sevdiğimiz yazarların kitaplarını okurken dahi bize hoş gelmeyen, yanlış bulduğumuz laflar olur. Bunlarla ilgili düşüncelerinizi kenarlara ya da boş sayfalara not almak düşüncelerimizin gelişimi açısından önemlidir.

Kitaplar, türlerinden bağımsız olarak, bir düşünce akışı içerirler ve yapıları bizlere okurken yeni düşünceler üretme imkanı verir. Kitap okurken aklımıza gelen soruları, fikirleri bir kenara not alıp daha sonra vakit olduğunda kontrol etmek son derece faydalıdır.

Özet Defteri

Her kitap bizim için farklı şeyler ifade eder ve farklı değerler taşırlar. Kitabı okurken farklı yorumlar yapar, farklı eleştiriler getiririz. Bunları kalıcı olması ve ilerde de faydalanabilmek adına, bir not defterine kitap bittikten sonra kısca yorumlamak, beğenilen ve beğenilmeyen yönlerini yazmak iyi bir çözüm olabilir.

Özet defteri özel bir defter değildir. Kimi zaman kitapçılarda görüyorum, kitap defterlerini yüksek fiyatlarla satıyorlar. Bir özet defterinde kitapların başlık, yazar, okunma tarihi, temel mesajı ve yorumları yer alması yeterlidir. Başkasının belirlediği şekilde değil, sizin rahat edeceğiniz şekilde olması son derece önemlidir.

Özet defteri tutmanın bir diğer güzel yanı da, daha sonra alacağınız kitapları seçerken daha kolay karar vermenize yardımcı olmasıdır.

Hatırlanmaya Değer Şeyler

Bazı yazarlar dil olarak, düşünce olarak diğerlerinin çok üstündediler. Kitaplarında gördüğüm bazı sözleri unutmak istemediğim için hatırlanmaya değer şeyler için de bir not defterim var.

Bu blogda sizlere yazar isimleri vererek aktardığım sözlerin büyün çoğunluğunu bu defterden aktarıyorum. Hafızam bazı insanların hafızası kadar iyi değil, o nedenle ona güvenemem. Hafızama güvenmediğim için de bu defteri tutmak “şunu kim söylemişti?” dediğimde faydalı oluyor.

Her kitap bizlere farklı kapılar açar, her kitapta öğrenecek çok farklı şeyler buluruz. Bunların tamamını hatırlamak elbette imkansız, bunu çok mümkün olduğunu söylemeyeceğim ancak nasıl kitap okunur diye sorulduğunda, hatırlanmaya değer şeyler için ayrı bir yer ayırmak gerekir.

Hatırlanmaya değer şeyleri not almanın yanı sıra altını çizmek, kenarlarına notlar alıp, yazarla bir nevi tartışmak da hatırlanmaya değer şeylerin hatırlanması için çok faydalı olacaktır.

Özetle

Verimli ve doğru kitap okumanın bir yöntemi var. Buna uygun bir biçimde okunduğunda kitaplar bizim hayatlarımız için çok büyük birer gelişim kaynağı. Eğer gördüklerinizi aynen hatırlayabilen kimseler değilseniz kitapların altını çizmeli, not almalı ve onların özetini daha sonrası için hazırlamalısınız.

Sizler de görüşlerinizi benimle paylaşın! Bir dahaki yazıda görüşmek dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published.