Neden Yazıyorum?

Yazmak eylemi, kendimi bildim bileli, benim için önemli bir eylem. Eylemin benim için önemli olması, bu eylemi kullanarak yalnızca önemli şeyleri paylaşmaya itiyor beni. yigitozdemir.com alan adını aldığımdan beri boş tutmamın nedeni de bu. Kendim için önemli olanlardan çok herkes için bir şeyler yapmak istiyordum ve bugün öne çıkıp bunu gerçekleştirmeye karar verdim.

Hayatlarımız farklı sıkıntılarla, farklı mücadelelerle dolu. Temel yanılgımızsa, en zorlu problemlerin kendimizin olduğunu düşünmemiz.

İyi ağaç kolay yetişmez. Rüzgar ne kadar kuvvetli eserse ağaçlar da o kadar sağlam olur.

Yaklaşık bir sene önce, yaşadığımız hayatın aslında gerçeklik olmadığını farkettim. Yaşadığımızı sandığımız hayat aslında beynimizin basitleştirilmiş bir yorumundan ibaret. Beynimiz, algılarımızdan aynı anda gelen binlerce sinyali, önemlerine göre filtreliyor ve bize sadece hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz sinyaller, istediğimiz şekilde ulaşıyor.

Eğer sinir sistemimizden her gelen sinyali algılıyor olsaydık muhtemelen çıldırırdık. Düşünsenize, elinizi koyduğunuz bilgisayarın sıcaklığını, yüzeyini, parmağın basıncını binlerce farklı sinir hücresi ile hissediyoruz. Bunların kaç tanesinin bilincinde olabiliyoruz ki?

Hayatta kalmak için bunları filtrelemeye ve sadece ihtiyaç duyduklarımızla yola devam etmeye ihtiyacımız var. Filtreleme yöntemlerini de yıllar içerisinde öğreniyoruz. Çoğunlukla çevreden öğrendiğimiz bu filtreleri, deneyimlerimizle pekiştiriyoruz.

Eli bir kere yanmış bir çocuk, bir dahaki sefer, bir yere dokunurken öncelikle onun sıcaklığına odaklanacaktır. Dokunma eyleminin onu verdiği diğer şeylerle ilgilenmeyecektir.

İnançlarımızı değiştirirsek, algılarımızı, düşüncelerimizi de değiştirebiliriz. Durumları değiştiremeyiz ancak durumları kavrama biçimlerimizi, tepkilerimizi ve sonuçlarını değiştirebiliriz.

Bunu farkettiğim günden beridir, bu konuda bir şeyler okumaya, öğrenmeye çalışıyorum. Kendi deneyimlerimi bu yolla yorumlamaya, değiştirmeye çalışıyorum. Öğrendiklerimi unuttuğumu, bazen uygulayamadığımı farkettiğimde bu yazıları yazmaya karar verdim.

İçeriklerimi, genel itibariyle, NLP kuramından seçip oluşturacağımı düşünüyorum. Bazılarını salt kendim için yazacağım, bazılarını da başkalarıyla paylaşmak için.

İnanıyorum ki, insan kendini yeni baştan yaratabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.