Televizyonu Çöpe At

Herkesin evinde, çoğunlukla oturma alanının en özel kısmında yer alan bir elektronik cihaz televizyon, mutfak robotu gibi, kullanılmadığında dolaba kaldırılan, ihtiyaç duyulduğunda çıkarılıp kullanılan bir cihaz değil. Sürekli baş köşede ve oturma alanında geçirilen sürenin çoğunda açık.

Televizyon ne işe yarar?

Süpürgenin evdeki işlevini herkes bilir, yahut kimse ketıl ne iş yapıyor diye sormaz. Bu elektronik cihazların sürekli olarak açık durmasına da gerek yoktur zira bunlar ihtiyaçları gidermek için kullanılır.

Bir tanıma göre Zeka alet yapma/kullanma becerisidir. Ulaşmak istediğimiz amaçlar için, elimizdeki aletleri uygun olarak ve doğru biçimde kullanmak zekamızın ne kadar gelişmiş olduğunun bir göstergesi.

Aşağıda hayvanların alet kullanma becerileri ile ilgili bir iki video koyacağım 🙂

Televizyonu hangi maksatla kullanıyoruz peki; İletişim için mi? Dış dünyadan haberdar olabilmek için mi? Yoksa kendimizi rahatlatacak bir cihaz olduğu için mi?

İletişim ve dış dünyadan haberdar olabilmek için kullandığımız farklı aletler de var artık, akıllı telefon bunların en önemlilerinden. İletişim ve haberleşme ihtiyacımızın çoğunluğunu bu cihazlardan karşılıyoruz. En son kaç yıl önce bir haberi ilk defa televizyonda gördüğünüzü hatırlıyor musunuz yahut haberin daha yalın bir biçimde verildiğini?

Kişilik Modellemesi ve Televizyon

İnsanların büyük bir çoğunluğunun televizyonu kullanma nedeni hemen hemen aynıdır.

“Yorucu geçen bir günün ardından rahatlamak”

Peki televizyonlar bunu nasıl yapıyor? Ya da soruyu şöyle sorayım, televizyonlar gerçekten sizi rahatlatıp dinlendiriyor mu?

İşin gerçeği böyle değil. Televizyonlar insanlara farklı (ve istedikleri) insan modellerini gösterirler. Kitap okuyarak öğrenebileceğiniz duygusal olarak olgun, bilgili, çalışkan modeller yerine sizlere basit, dertleri farklı, (özellikle ülkemizde genelde) zengin insan modelleri sunar.

Farklı İnsanları Modellemek

Bunu anlatma sebebim şu, insanlar modelledikleri insanlar olurlar zamanla. Örneğin fakir bir mahallede büyüyen biri, sürekli olarak çaresizlik ve fakirlik gördüğü için, maddi olarak zenginleşmenin nasıl bir şey olduğunu bilemez. Fakat iş yapan bir ailede büyüyen bireyler, ticaretin, işin nasıl yapıldığını ve nasıl başarılı olacağını bilir.

Farklı insanları modelleyebilme yeteneği bu yüzden çok anlamlıdır. Hemen her insan, aynı zihinsel yapıda doğar. Yani iki kişi aynı davranış ve düşüncelerle büyürlerse, aynı başarıyı yakalarlar.

NLP tekniğinde değişim farklı modeller üzerine kuruludur, bunun tam tersi de geçerli, yani başarısız insanları modellerseniz, başarısız olursunuz.

Televizyonun amacı da aslında bu, ekranda gördüğünüz sahte hayatları, modellemeniz için yedi gün, 24 saat boyunca sunar. Mafya dizilerinin popüler olduğu dönemi düşünün, insanlar Polat Alemdar gibi yaşamak için onun gibi giyinip, onun gibi konuşuyorlardı.

Hani çok popüler bir laf vardır, “televizyonlar reklam satar” denir, aslında televizyonlar reklam satmaz. Televizyonlar size modellemeniz için bir yaşam tarzı satar, bu sayede onların ihtiyaçları sizin ihtiyaçlarınız halini alırlar.

Neden Televizyonsuz Bir Hayat?

Yalnızca televizyon mu? Elbette hayır, bugün YouTube üzerinde okumamayı, okulu bırakmayın öven ve özellikle ilk ergenlik çağında izleyici kitlelerine bunu defaatle anlatan insanlar var. Bu insanları ilk ergenlik çağındaki gençler kolaylıkla modelliyorlar ve onların hayat tarzını, onların düşünce ve davranışlarını içselleştiriyorlar.

Televizyon ve bu cihazların olmadığı bir hayat bize ne getirebilir?

Öncelikle bol bol vakit. Milyarlarca dolarınız bile olsa, bir tek saniye satın alamazsınız. Sevdiğiniz şeyleri yaparak, sevdiklerinizle vakit geçirerek harcayacağınız bir saniyeyi, size kolay “mutluluk” getiren bir şeyle harcamak istediğinize emin misiniz?

Yalnız bundan daha önemli olarak, size daha gerçek, daha güzel şeyleri görmek, tanımak için bir fırsat verecek.

Başarılı olmak mı istiyorsunuz? Mutlu olmak mı istiyorsunuz? Yapmanız gereken şey, mutlu insanları, başarılı insanları, sağlıklı insanları modellemek. Ancak bunu televizyonda yapamazsınız.

Uzun süredir, başarılı insanlar neden başarılıdır diye düşünüyorum, araştırma yapıyorum. Mutlu insanlarla diğerleri arasındaki farkı yaratan şey nedir sorusunun cevabını arıyorum.

Bu insanların büyük çoğunluğu, diğer başarılı insanların, mutlu insanların yolundan gidiyor.

Neden Bill Gates yılda 50 kitap okuyor da Fox kanalındaki keyfin tadını çıkarmıyor?

Siz Bill Gates kadar başarılı olmak istemiyor musunuz? Bill Gates’in sizden daha mı çok vakti var?

Başkalarının Şekillendirdiği Algılar

Kurallar çok basit:

Eğer algılarınızı başkasının şekillendirmesine izin verirseniz, onların size sattığı hayatı yaşarsınız.

Eğer kendi planlarınızı uygulamaya geçemezseniz, başkalarının planlarında oyuncu olursunuz.

Şimdi değişime başlayın, sizi körelten, size başka yaşam tarzları satan kim varsa, ne varsa, hayatınızdan çıkarın ama önce:

Televizyonu Çöpe At!

Alet kullanan hayvanlar videosu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *