Y – Z Kuşakları ve Ekonomi

Y ve Z kuşaklarından duydukları mutsuzluğu her fırsatta aktaran X kuşağı Y ve Z kuşaklarının geleceklerine ilişkin endişler dile getirildiğinde adeta suspus oluyor.

Avrupa genelinde konuşmak gerekirse X kuşağının yetişkinlik dönemine gelen dönemde arkalarından gelen kuşaklar, genç bir nüfus dağılımı oluşturuyordu. Günümüzde artık iş hayatından çekilen X kuşağını da arkadan gelen bu kuşaklar destekliyor. Sosyal güvenlik sistemleri X kuşağının emeklilik maaşlarını ödemek konusunda sıkıntı yaşamıyor.

Ancak günümüz itibariyle ortalama nüfus yaşı Avrupa’nın genelinde yüksek. Tabii ki bu tek başına bir problem teşkil etmiyor, üretim üzerindeki insan emeği her geçen gün azalacağından nüfus yaşlı dahi olsa onların sosyal güvenlik masraflarının karşılanabileceği ön görülüyor, en azından belli bir noktaya kadar. (Universal income konusuna değinmeyeceğim, zira bu kalkınmış ülkelerin bir tartışma konusu, nüfus artış hızı – büyüme hızı dengesizliği onları ilgilendirmiyor)

Yukarıdaki senaryoyu okuyup heveslenen kişilere kötü bir haberim var: bu senaryo yalnızca nüfus yaşlanma hızından daha büyük büyümeler olduğu sürece sürdürülebilir. Bu nedenle Avrupanın pek çok yerinde emeklilik yaşı artık 60 yaşın üzerinde. Sosyal güvenlik sistemleri bu kişilere olabildiği kadar geç emeklilik maaşı ödemeye başlamak istiyor.

Ülkemizde de emeklilik yaşı bildiğiniz üzere erkeklerde 65 ve kadınlarda 60. Emeklilik yaşının bu denli yükseltilmesinin nedeni de yukarıdaki ekonomik endişe. Arkadan gelen gençlerin, emeklilik yaşını dolduran gençlerin emekli maaşlarını ödeyemeceği endişesi.


Bu noktada konuyu ortada kesiyorum. Ülkemizde yeni emeklilik yaşının 60 ve 65 olduğunu bildiği halde, y ve z kuşaklarından 40-45 yaşındaki kişilerin emekli maaşlarını ödemelerini istemek en hafif tabir ile saçma geliyor.


Asıl sorunumuz şurada başlıyor aslında: kendi sektörünüzde bırakın 65’i 55 yaşında çalışmaya devam edebilen kaç kişi var? Çalıştığınız şirketlere, etrafınıza bakın. Çok az değil mi? Çünkü yapılan işler giderek kolaylaşıyor, bilgisayar destekli çözümleri kullanarak çalışabilecek, 55 yaşında bir kişinin istediği maaştan çok daha azı ile çalışabilecek gençler var.

Peki bu durumda y ve z kuşağı o yaşlara geldiğinde geçimini nasıl sağlayacak? X kuşağının ısrarla cevap vermekten kaçtığı soru bu. Ülkemizin entelektüelleri de bu konuda kafalarını kuma gömmeyi sürdürüyor. Bayılırlar zaten olgular değil, fenomenler üstünden konuşmaya, hele bir birileri aç kalsın da, o zaman bakarlar.

İş Bulamazsak Ne Olacak?

Benim de kafamda bu soru epeydir dönüp duruyor.

55 yaşına geldiğimizde iş bulamazsak ne olacak? Aslına bakarsanız bu senaryoda kendimizi şansa bırakamayız. Çünkü işgücü ihtiyacının her geçen gün azaldı, büyüme hızının nüfus artış hızının altında kaldığı bir yerde, muhtemelen “emekli olamamış, işsiz, orta yaşlı” bir sınıf oluşacak.

Bu sınıfın önünde bir takım yollar var, bunlardan bir kaçını şu şekilde sayabiliriz.

  1. Köyüne dönüğ ata toprağını işlemeye çalışmak. (ya da gençken tarla edinmek)
  2. Gençliğinde kendi kurduğu mikro girişimine odaklanmak.
  3. Gençliğinden oluşturduğu, serbest piyasa yatırım enstrümanlarının getirilerini kullanmak.
  4. Sıfırdan bir mikro girişim kurmak.

Benim aklıma gelen çözümlerden birkaçı bunlar. Bu çözümler de gençlikteki yatırımlara odaklanıyor. Kişisel olarak şunu söyleyebilirim, benim aklımdaki çözüm birkaç ortak bir araya gelerek, birden fazla, düşük karlı, otomatize mikro girişim ortaya çıkarmak.

Herkesin yapabileceği bir şeyler elbet vardır, bu yazıyı yazma sebebim kimseye yol göstermek değil. Bu yazıyı yazmak isteme sebebim olacaklara karşı uyarmak, çünkü kimse uyarmıyor.

Senin Düşüncen Nedir?

Senin düşüncen nedir?

Emeklilik yaşını beklerken nasıl hayatta kalmayı planlıyorsun? Ailenin ve kendinin finansal geleceğini nasıl kurgulayacaksın?

Aşağıya yorumunu bırak üzerine konuşalım.

2 Replies to “Y – Z Kuşakları ve Ekonomi”

  1. Yigit hocam selamlar,

    Yaziniz cagimizin belki de en cok deginilmesi gereken noktalarindan birine deginmis, ellerinize saglik. Bu konulari yuzyuze konusmak adina bi seminer duzenlemek isterseniz sizinle bir tarih belirlemekten mutluluk duyarim. Hatta baska okuyucalariniz da katilmak isterse yorum altinda belirleyip tarihi birer bira ile bunlari konusmak muazzam olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *