Yılda 50 Kitap Okumak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

Dünya’nın en önde gelen yatırımcılarından Warren Buffet, ona sorulan bir soru için şu cevabı vermiştir:

Günde 500 sayfa kitap okuyun, bilgi bu şekilde birikir. Tıpkı bileşik faiz gibi.

Warren Buffet

Bundan üç yıl önce birisi bana gelip, çalışma hayatının en yoğun olduğu yıl, yılda 50 kitap okuyacaksın ve ona rağmen hala çok vakti kalacak dese, muhtemelen iki saat gülerdim. İlk saati 50 kitap için, ikinci saati ise bunu yapmama rağmen vaktim kalacağına inandığı için

Aslına bakacak olursanız geçtiğimiz 12 ay içerisinde günde 500 sayfa okumuşluğum çok azdır. En fazla on gün, günde 500 sayfa okumuşumdur ki, o günler de genellikle haftasonudur. Ancak hala bir süre boyunca düzenli olarak günde 500 sayfa kitap okumayı denemek ve neticesini görmek istiyorum.

İlk Kitap: Sıfırdan Bire

Peter Thiel ismini bir kısmınız duymuştur. Peter Thiel başta PayPal olmak üzere, adını duyduğunuz pek çok firmanın kurucu ortağı veya yatırımcısı.

Kitap okuma alışkanlığımı heralde aşağı yukarı üniversite 2. sınıftan itibaren yitirmiştim. Geçtiğimiz yıl bu kitabı almış, uzun süre çantamda binlerce kilometre taşıdıktan sonra yarısına bile gelememiştim. Kitap benimle birlikte İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’e dahi gelmişti.

Güneşli bir cumartesi sabahı uyanıp kahvaltımı ettikten sonra canımın çok sıkıldığını ve “farklı” bir şeyler yapmak istediğimi düşündüm. Düşünün ki “farklı” olarak bulduğum şey “kitap okumak idi.” Her günkü gibi kahvemi yaptım. Ardından sandalyeme geçip kitabı elime aldım ve sanıyorum ki iki saat gibi bir zamanda kitabı baştan başlayarak bitirdim.

Vaktimi bu şekilde bir şey öğrenerek geçirmekten inanılmaz bir keyif almıştım. Hemen arkasından Mirgün Cabas’ın 2001 kitabına başladım. Bir önceki kitaba göre çok kısa sayılabilecek bir vakitte bu kitabı da bitirdim.

Alışkanlığı Oturtmak ve Geliştirmek

Sonraki üç ayı, bu alışkanlığımı oturtmak ve geliştirmek için harcadım. Sahip olduğum vakti bu şekilde değerlendirdikçe, diğer değerlendirme yöntemleri gözümde çok anlamsız gelmeye başladı.

Şunu da eklemek istiyorum, bu alışkanlığı ne kadar geliştirdiysem diğer dikkat dağıtıcılara olan ilgim de o denli azaldı. Örneğin eskiden iş yerinde Twitter’a, Sözlük’e daha çok bakan biriyken, kitap okuma alışkanlığım neticesinde bu ilgi azaldı.

Başka bir şeyle uğraşırken dikkatimi çok daha uzun süre aynı yerde tutabilir duruma ulaştım.

Daha sonraki 12 aylık dönemde (Ki henüz 10. aydayım ve 46 kitap okudum) ise insanları algılama biçimim, kullandığım kelimeler ve diğer insanlarla iletişimim kayda değer bir miktarda gelişti.

Açılan Yeni Kapılar

Hayatlarımızın bir getirisi ki, hepimiz çok dar alanlarda yaşıyoruz. Aynı insanlarla aynı şeyleri konuşuyor ve günlerimizi aynı rutin işleyişte geçiriyoruz. Bu nedenle etrafımızdaki olasılıkları, güzel şeyleri görmekte zorlanıyoruz. Kitap okumak da bana etrafımda görmediğim yeni olasılıkları görmemde yardımcı oldu.

Okuduğum kitaplardan sonra yaşam koçluğuna ilgi duymaya başladım.

Başka kitap okumak için günlerimi planlamak bir süre sonra hayatımın tamamını kaplayan bir alışkanlık haline geldi.

Üç yıl önce yalnızca bir keyif olarak gördüğüm uğraş hayatımı neredeyse baştan sona değiştirdi. Bu sayede anladım ki kitap okumak yalnızca kitap okumak değilmiş.

Etkili Okumak

Ben hızlı okumaya inanan biri değilim. Hızlı okumak modern insanın anlamların içini boşaltma çabasının bir parçası. Evet, kitap okudukça gözleriniz bir takım kas hareketlerini daha seri bir şekilde yapabilir ve okumanız bir miktar hızlanır. Ancak bu size 1 saatte 600 sayfalık bir kitabı okutmaz.

Hızlı okumak yerine ben etkili okumayı tercih ederim. Varsın onlar benden daha hızlı okusun, ancak okuduğum şeyin hakkını verdiğimde yazarıyla bir iletişim kurmuş olurum.

Etkili okumak için çantamda her daim bir kalem taşırım. (evet, yılda 50 kitap okumaya başlayınca bu konuda da bir tercih geliştirdim, Scrickss Graph-X) Bana ters gelen yerlerin altını çizer boşlukla konu ile iligli yorumumu yazarım. Beğendiğim şeylerin altını mutlaka çizerim ve eve geldiğimde planlama için kullandığım defterin arkasına not ederim. Altına kimin yazdığını hangi kitabın hangi baskısının kaçıncı sayfasında geçtiğini yazarım.

Belki dikkatinizi çekmiştir, bazı yazılarımda bir takım kişilere ait sözler alıntılıyorum: işte bunlar bu defterden geliyor.

Sonuç Olarak

Yılda 50 kitap kumak benim hayatımı çok değiştiren bir tecrübe oldu. Eğer sizler de kitap okumaya başlamak istiyor ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız Kitap Nasıl Okunur? makalemden başlayabilirsiniz.

Bu konudaki fikirlerinizi ve görüşlerinizi aşağıda yorum olarak benimle paylaşın, birlikte tartışalım.


Leave a Reply

Your email address will not be published.